Дали постои смисла на животот?

Страна 13 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Нед Aвг 05 2012, 01:19

avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by Тото on Нед Aвг 05 2012, 22:53

Нема смисла што је ноге стисла kez
avatar
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Пон Aвг 06 2012, 09:16

Тако ти е мала моја кад љубиш македонца...
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Чет Aвг 09 2012, 17:34

"You can live to be a hundred if you give up all the things that make you want to live to be a hundred." Woody Allen
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Пет Aвг 10 2012, 01:20

Дали постои смисла на животот?
Ма каква смисла!... Се' е безсмислено! ...
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Пет Aвг 10 2012, 01:22

И да имаше смисла животот, не ќе бев толку долго време сама на форумот!
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Пет Aвг 10 2012, 09:01

vrv
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Саб Aвг 11 2012, 17:51

И каде бевте вие другите! ... Бизниси си водевте, нели!
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by Тото on Нед Aвг 12 2012, 00:13

pari

avatar
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Нед Aвг 12 2012, 18:45

palce
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Пон Aвг 13 2012, 08:06

Добар начин за да се заработи... kez
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Пет Aвг 17 2012, 09:12

Суштината на нашето постоење е во тоа што е неразбирливо и се' се сведува на претпоставки ...
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Пет Aвг 24 2012, 13:01

Ja držim vrlo mudrim ono keltsko vjerovanje da su duše onih koje smo izgubili zarobljene u nekom nižem biću, u kakvoj životinji, biljci ili neživu predmetu, i tako stvarno izgubljene za nas sve do onoga dana, koji za mnoge nikad ne osvane, kad se dogodi da prođemo pokraj nekog stabla, da dođemo u posjed nekog predmeta koji je njihova tamnica. Tada one uzdršću, zovu nas, i čim smo ih prepoznali, čarolija je nestala. Mi smo ih oslobodili; one su pobijedile smrt, pa se vraćaju i opet žive s nama. Isto tako je s našom prošlošću. Uzaludan je trud kad je sviješću kušamo dozvati u pamet; svi su napori naše inteligencije uzaludni: ona je sakrivena izvan njezina područja i dometa, u nekom materijalnom predmetu (u uzbuđenju koje bi taj materijalni predmet u nama mogao izazvati), ali taj nam predmet ostaje nepoznat. I samo o slučaju ovisi da li ćemo taj predmet prije smrti susresti ili nećemo.

Prust
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Нед Јан 06 2013, 13:31

Смисолот на животот е кец у кец за да има кецање kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Вто Јан 15 2013, 00:30

Постои некоја тајна врска која сите нас не поврзува и се вика пајажина! ... Си го исчистивте ли домот или денот ви минува пред компјутер! ... trepka
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Нед Фед 17 2013, 19:06

Животот почнува со мекици,завршува со пченица...
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Пон Фед 18 2013, 04:29

Дали постои смисла на животот?
МНОГУ НОРМАЛНО ДЕКА ПОСТОИ, НО, САМО КОГА ВЛАСТА НЕ ЌЕ ИГРА ДВОЈНА УЛОГА И ТОА КАКО ПОЗИЦИЈА И ОПОЗИЦИЈА! ... trepka
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Вто Фед 19 2013, 13:19

avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Вто Фед 19 2013, 13:27

misli
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Сре Мар 06 2013, 03:09

Со годините, животот станува се’ повистинит како Икар кој паѓа кон земјата и сфаќа дека Сонцето не е причина за неговиот пад, туку темнината во неговата душа која се’ повеќе натежнува. Лесно ќе беше само да паднеше и да се сплескаше како плескавица, но тоа е само желба за правично решение, а во речникот на животот не постои тој збор, тој не ни’ добар, ни лош, само тера како е програмиран, а за се’ друго е слеп и глув - ниту се радува на новите на раѓања и насмевки, ниту тажи за смтта, болестите и плачките.
Ја сфаќа вистината дека се’ е всушност машина, од вселената, па до обична бубачка, светот е само производствен погон - никој ништо не разбира, ниту некој некому знае да објасни зошто е така, сите тераат како се програмирани додека им е означен рокот и потоа одат на рециклирање.
Понекои споменуваат некои виши светови и паралелни димензии, но тоа се само еха во затворени погони кои некогаш функционирале во некоја од многуте почетни нејасности и недоречености, ништо вредно нема повеќе таму.
Секој погон и машина е без душа...
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by Тото on Пон Мар 11 2013, 22:17

се`добива смисла
кога ќе дојде време
како сложувалка од илјада парчиња
avatar
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Вто Мар 12 2013, 09:37

Тото напиша:се`добива смисла
кога ќе дојде време
како сложувалка од илјада парчиња
palce
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 13 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот