Дали постои смисла на животот?

Страна 11 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next

Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Сре Јун 22 2011, 23:54

А бре Збунет, зошто ти е чешма кога си го имаме Охридското Езеро и вода колку сакаш да пие, па дури и коњот Букефал да го напоиш...така ли му беше името бре Александар?... kez guska backa
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Пет Јун 24 2011, 09:12

Животот највеќе го ценат оние кои најмалку го заслужуваат. smesko
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Пет Јун 24 2011, 18:55

ЖИВОТОТ НАЈВЕЌЕ ГО ЦЕНАТ ОНИЕ КОИ НАЈМАЛКУ ГО ЗАСЛУЖУВААТ. trepka
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Пет Jул 01 2011, 10:41

Животот е како партија покер. Некој има добри карти и сепак ќе се откаже, некој цело време блефира и секогаш победува. kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Нед Jул 03 2011, 22:00

Ako mozes... POMOGNI,ako ne, trgni se...NE PRECI! smesko
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Чет Jул 21 2011, 16:17

Ќе биде, не се секирај. И кога те немаше и пак си беше што значи не мора да бидеш за да биде kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Саб Jул 23 2011, 13:02

Najdobro vreme da isceznes e koga ke im stanes zdodeven na site kez
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Саб Jул 23 2011, 14:35

Pa mozebi e vreme da se povlecam smesko
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Саб Jул 23 2011, 15:31

Седи тука trepka ... најсигурно е кога сме збунети trepka ... тогаш ни се разденува најбрзо... kez
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Саб Jул 23 2011, 23:22

hot nurse напиша:Najdobro vreme da isceznes e koga ke im stanes zdodeven na site kez

Очигледно погрешно се разбираме... smesko
Мислев...да се живее долго до здосадување на сите...да не треба да плаче никој,да кажат со насмевка...ех,овој/оваа се изнаживеа... guska

А животот...се надевам и верувам дека сме сега отприлика на половина пат,какво повлекување од било што...таман работа backa
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Нед Jул 31 2011, 10:56

Да се биде во склоп на друштвените норми е така тажно, да се биде пример за другите е ужасно играјќи цело време иста улога kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Пон Aвг 01 2011, 08:39

Се додека постои бунтовникот во тебе,животот има смисла smesko
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Чет Aвг 04 2011, 10:35

se klanja за оние на кои ова им се случило...и за тие што помогнале да се сними овој филм

avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Пон Aвг 08 2011, 09:21

Кој рано рани, најмалку за двајца работи kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Фрактал * Правда

Пишување by keti on Вто Aвг 09 2011, 23:42

avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Пет Aвг 12 2011, 08:55

Секое лошо за добро е ... и ... она што се мора не е тешко... kez guska backa
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Пон Aвг 15 2011, 12:54

Svetot vsusnost i ne postoi, se' sto se slucuva okolu tebe postoi samo so namera da te nervira kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by Александра on Вто Aвг 16 2011, 15:46

смислата е да ја убиеш здодевноста. здодевноста се убива со игра. така. игра и леб. отсекогаш тоа била смислата
avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Вто Aвг 16 2011, 15:55

Се' што треба да се стори не е тешко...така велат повозрасните и биле во право... Животот е игра и затоа играј си и уживај си... kez
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Вто Aвг 16 2011, 19:54

avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Сре Aвг 17 2011, 20:33

Никогаш не се откажувај!

avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Сре Aвг 17 2011, 20:49

НИКОГАШ НЕ ВЕЛИ НИКОГАШ...ЖИВОТОТ Е БОРБА И ТРЕБА ДА СЕ БОРИМЕ ЗА ДА ЖИВЕЕМЕ...НЕЛИ... guska backa
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Надминување на самиот себе

Пишување by keti on Чет Aвг 18 2011, 13:49

Ние никогаш не сме придонесувале за растот на егоизмот, затоа што ние не управуваме со него. Човекот не е господар на своите желби. Ако имаме неколку желби, тогаш правиме пресметка: која е поголема, која е помала, која вреди да се оствари, а која да се остави. Ако не можам да остварам одредена желба, се препуштам на друга, на таа што може да се исполни.
Јас не ги создавам желбите, тие се будат во мене според редот решимот, информациските гени, кои кај секого се различни. Не можам да предизвикам промени во желбите/решимот, но можам да ја забрзам нивната појава. Стремејќи се кон побрз развој, влегувам во заедништво кое ја подига важноста на духовниот развој. Тоа заедништво ми дава сила за правилно и брзо остварување на желбите. Ако имам таква сила моите желби се будат побргу. А ако не постои таква сила, тие се развиваат по своето темпо. Затоа оној кој учи кабала се развива многу бргу.

Падот на егоистичкиот развој

Ние сме првото поколение луѓе кои се будат за да ја дознаат смислата на животот, да разберат зошто живеат. Претходните поколенија живееле слично на животните. Имале само егоизам, желба за наслада која постојано ги туркала напред и со нејзина помош се обидувале да се исполнат себеси во вечна трка од едно задоволство кон друго. Меѓутоа никогаш не се исполнувале затоа што насладата е спротивна на нашата желба за примање. Исто како што се спротивни двата пола во електрично поле.
Откако Светлината ќе дојде во допир со садот, посакувајќи да излезе од него, меѓу нив веднаш се случува дематеријализирање, „краток спој" и тие се поништуваат еден со друг. Секогаш кога сакаме да се насладиме од нешто, доволно е само да се допреме до насладата и таа исчезнува. Ние го чувствуваме вкусот на храната, но тој постепено се губи. Гледаме нешто убаво, но магијата се рассејува. Доброто не останува со нас, ние не можеме да си додаваме позитивни чувства секој ден, да ги ставаме во нашата „штедна касичка". На крај гледаме дека нашето поколение оди во очај. Тоа нема со што да се исполни, не го чувствува вкусот, насладата, се дрогира, зема средства за смирување и антидепресиви... Зошто?
Нашата егоистичка желба која растеше во текот на целата историја, престана да расте. Илјадници години таа собираше сила и нам ни се чинеше дека во новите желби ќе откриеме големи наслади. А чувството на наслада е чувство на животот. Но денес нашата желба за примање е заситена и по безизлезноста паѓаме во очај, не наоѓајќи можност да тргнеме уште некаде.
Ова е посебно време, посебна состојба и затоа Баал ХаСулам пишува дека е среќен што се родил во време кога е можно да се објави науката кабала. Зошто ова стана возможно?
„Кабала" значи примање. Таа учи како да се прима мудроста, како да се исполнува до бесконечна наслада и да не се чувствува како таа наслада исчезнува и да не се умира со губењето на сите наслади. На тој начин, науката кабала може да се донесе до незапирлива наслада која што означува вечен живот.
Затоа што заситената желба за примање кај човекот се открива „точка во срцето" (•), уште едно својство, желба за давање. Плусот и минусот, желбата за давање и желбата за наслада се наоѓаат во ист човек и тој добива можност да бира. Сега кај него има две сили и развивајќи ги една против друга, тој почнува да управува со нив, со други зборови, да управува со себе. Тој сам одлучува на која страна ќе се сврти и во колкав степен да ја искористи желбата.
Со тоа тој се развива од трите линии – создава средна линија од десната и левата. Таа средна линија, всушност, се нарекува „човек" (Адам), затоа што тој самиот го направил тоа дело, сам ја оформил својата внатрешна суштина и затоа таа му припаѓа на него. Сè до тогаш во сите циклуси сме се развивале слично на животните кои ги турка егоистичката желба и сме добивале сè повеќе наслади по наредба на желбата. Сега ние уште не ги контролираме своите две желби, затоа што од втората имаме само мала точка.
Затоа се собираме и заедно учиме кабала која ни објаснува како да ја развиеме за да добиеме две големи желби. Тогаш со нас нема да управуваат одозгора само со силата на егоизмот, а наместо тоа ќе ги држиме во раце двете сили и ќе успееме да се издигнеме над овој живот.

http://www.kabbalah.info/mk/daily-kabbalah-lesson/the-daily-page/%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%B5
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Чет Aвг 18 2011, 13:50

palce bravo
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Чет Aвг 18 2011, 13:53

Подарок на човештвото

Посебноста на науката кабала е во тоа што таа ни открива како да се владее со двете сили на природата: силата за примање и силата за давање. Целата природа е составена од нив. Ги гледаме насекаде: плус и минус, давање и примање... Нивниот спој ја создава суштината на нашиот живот.
На неживото ниво тие градат атоми и молекули, електрони, кристални решетки итн. На растително ниво спојувањето на плусот и минусот раѓа живот – плусот му дава корисни работи, а минусот извлекува отпадоци, благодарение на што телото живее и се развива.
На животинско ниво плусот и минусот стануваат уште поголеми и со својата поврзаност не предизвикуваат привлекување на корисното и одделување на штетното, туку и движење, размножување, посебен живот на одделно животно. Ова е збирот од двете меѓусебни дејствија.
Меѓутоа, на човечкото ниво, колку и да е тоа парадоксално, до сега дејствуваше само една сила од двете. Како последица од тоа, насладата во истиот момент кога ќе влезеше во нас, се гасеше. Затоа што нашата желба е егоистична и ние немавме никаква можност да и се спротивставиме, да ја внесеме втората сила наспроти неа, за да го оттргнеме штетното од желбите и мислите, од срцето и разумот кои спаѓаат во човечкото ниво. Сега во нас се открива втората сила – точката во срцето наспроти егоизмот. Тоа ни овозможува да се оформиме себеси, да одлучуваме какви мисли и желби да имаме, а какви не.
Како резултат од илјадниците мисли и желби можеме да подготвиме нова структура, во себе да изградиме посебно ниво под име „човек" (Адам) или „душа". Таа се состои од десет сфирот и се нарекува и „парцуф" – духовна градба. Тоа е она што го градиме во себе благодарение на што во нас почнаа да се развиваат двете сили. Стотици илјади години на човечкото ниво во нас дејствуваше само една сила, постојано нè водеше во дејствие, во она што се буди во желбите и мислите. Така и живеевме.
Но денес, заедно со неколку милиони луѓе од целиот свет добивме вистински подарок одозгора – желба за давање како дополнување за желбата за примање. Сега во себе формираме ново битие, сами треба да изградиме човек во себе. Тоа и е целта на постоењето на човекот во нашиот свет. Инаку, зошто постои тој овде? Што друго може да се направи овде?
Денес напредуваме заедно со целото човештво – ние сме први, а по нас доаѓаат и други. Од ден во ден нови луѓе се будат и се присоединуваат во овој процес – кон градењето човек во себе. На крај, ние со вас учиме како да се стане човек во поширока смисла на зборот.

http://www.kabbalah.info/mk/daily-kabbalah-lesson/the-daily-page/%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%B5
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 11 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот