Дали постои смисла на животот?

Страна 10 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next

Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Чет Апр 28 2011, 02:29

Светите луѓе наместо да му го осветлат патот на човекот кон подобар живот запловиле во политички води со цел да си го зачуваат материјалното богатсво дарувано од народот и ги потиснале светлите души сами да се борат за добрината и правдината...
Време е да се направат коренити промени и во редовите на светите луѓе во сите религии, за да се зголеми вербата на луѓето дека постои надеж за подобра иднина исполнета со љубов и разбирање...
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by Александра on Нед Мај 08 2011, 10:29

За да не полуди, човек треба да си поставува толку прашања колку што може да одговори.
avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Пон Мај 09 2011, 00:15

Кога ќе ја пронајдеш својата вистина, тогаш ќе се открие и смислата на животот...
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Пет Мај 13 2011, 09:32

avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Нед Мај 15 2011, 18:09

Нашиот живот е програма вградена во потсвеста, која содржи настани однапред одредени од повисоката интелигенција кои се повторуваат во определен интервал, со различни актери, но со слични карактери. Доколку успееме да ги согледаме тие настани како наше искуство и извлечиме добра поука, тогаш ќе можеме да си го промениме нашиот живот кон подобро...
Или појасно кажано, денешново време се карактеризира со тоа што во краток временски интервал ни се повторуваат некои настани кои порано сме ги доживеале и ни се многу познати, па ако успееме да ги согледаме и од нив да извлечиме добра поука, односно доколку во тоа време сме постапиле погрешно а покасно тоа сме го увиделе, сега имаме можност да ја корегираме нашата претходна одлука, имајќи го во предвид нашето искуство и да донесеме добра одлука за да го промениме нашиот живот кон подобро...Специфично е тоа што, во настаните кои се повторуваат се појавуваат други личности кои имаат многу сличен карактер со првите, односно многу потсетуваат на оние личности од претходните настани...Тоа јасно укажува дека се работи за една програма вградена во нашата потсвест, која содржи фајлови со одредени настани кои се повторуваат во одреден интервал... trepka
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Сре Мај 18 2011, 08:07

Zivotot e nepredvidliv za losi raboti zatoa sto dobrite gi ocekuvame duri i so godini smesko
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Пет Мај 20 2011, 23:57

Никој не може да ја расипе совршената слика за тебе,кај Оној горе smesko
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Вто Мај 24 2011, 21:27

7 МИСЛИ ОД МАРК ТВЕН КОИ ЌЕ ВИ ГО ПРОМЕНАТ ЖИВОТОТ

„...Марк Твен е роден во 1871 година, како Семјуел Ленгхорн Клеменс во Флорида, Мисури, САД. Тој бил писател и предавач. Го нарекуваат најголемиот американски хуморист на своето време. Ги напишал новелите „Авантурите на Том Соер“ и „Авантурите на Хаклбери Фин“.
Тој има напишано одлични дела кои и денес ги читаат милиони луѓе. Исто така, неколку негови моќни цитати, и денес продолжуваат да живеат заради големата мудрост во нив. Марк Твен беше забавен, духовит и мудар човек. Следниве 7 цитати ќе ве вчудовидат, просветлат и ќе ве развеселат....“http://www.kafepauza.mk/zivot/7-misli-od-mark-tven-koi-kje-vi-go-promenat-zhivotot/
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Пет Мај 27 2011, 15:17

Од историјата знаеме дека духовниците и хуманистите пателе, биле неразбрани, затварани и мачени. Значи духовно издигање не значи смешкање и релаксираност smesko
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Сре Јун 01 2011, 18:54

Зошто се вели...судено ни било?Кој и зошто така ни судел?Тогаш судбината е казна...а среќата добар адвокат.
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Сре Јун 08 2011, 23:18

Eden e zivotot, a vie ste dvajca. kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Чет Јун 09 2011, 08:05

Се' е можно кога ќе се посака од срце... trepka guska backa
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Чет Јун 09 2011, 22:58

Svetot saka da te nasmee, zatoa ima gluposti na sekoj cekor kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Пет Јун 10 2011, 19:14

Ех момче македонче, воопшто не си се променил...Крени ја главата високо...зарем не гледаш дека имаш помош од Бога...
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Саб Јун 11 2011, 11:56

Razmisluvajte,no i deluvajte...bez dela zborovite nemaat nikakva smisla
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Сре Јун 15 2011, 15:53

Zivotot e cas kako ezero, cas kako more. Ima slatki ribi, a mozat soleno da te cinat kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Чет Јун 16 2011, 10:36

Пливајте во животот,сега...утре можеби ќе снема вода smesko
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Пет Јун 17 2011, 10:26

Секој човек е посебна планета...но,комплетен е кога има месечина
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Вто Јун 21 2011, 10:01

Животот е како оро да играш...три чекора напред- еден назад,некогаш музиката се забрзува,па мораш и ти...Оној кој е напред мора да е виртуоз,во спротивно ќе ги сплетка сите...децата на крај да гледаат и учат од постарите...во секој случај,каква е музиката така ќе играш smesko
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Сре Јун 22 2011, 09:06

СЛУШАТЕ ЛИ КАКО ВОНЗЕМЈАНИТЕ ПЕАТ ГОРЕ НА НЕБОТО...СЕ РАДУВААТ ЗОШТО КОНЕЧНО ЌЕ ГИ ТРГНАТ ОВИЕ ДОЛНИТЕ ОД ВЛАСТА И НА ПИЕДЕСТАЛОТ ЌЕ ГИ ДОНЕСАТ НОВИТЕ ВОДАЧИ БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ И РАДМИЛА ШЕЌЕРИНСКА... smeenje
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Сре Јун 22 2011, 15:55

Istroseni se tie Keti. Vsusnost nikogas ne ni imale nesto vo sebe kako dokazaa vo nivnite dva mandata smesko
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Сре Јун 22 2011, 16:18

Zivotot za nekogo e more, za nekogo ezero, za nekogo mocuriste smesko
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Сре Јун 22 2011, 17:47

Кога ќе погледнеш малку подлабоко во душата на човекот, тогаш ќе откриеш што се' сторила таа душа и дали создавала дела за доброто на својот народот... Збунет, јас само добрина гледам во душите на Бранко Црвенкоски и Радмила Шеќеринска и затоа сакам тие да застанат на чело на државата и да го водат нашиот народ кон посветлата иднина...Се' за доброто на нашите деца trepka
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Сре Јун 22 2011, 20:04

A cesma, cesma bar napravija da ima po sto da sekava nekoj na niv? smesko
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 10 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот