Дали постои смисла на животот?

Страна 6 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next

Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Нед Мај 30 2010, 19:34

Zivotot ima smisol samo koga sum navlezen dlaboko vo izvorot na inteligencijata
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Нед Мај 30 2010, 19:37

eden, Mmmmmmmmmmmmmmmm...
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Нед Мај 30 2010, 19:41

avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Сре Јун 02 2010, 13:23

Евоциран спомен од детството :
- Е оти ?
- Така.
- Е оти така ?
- За да јадеш топла кака.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by Александра on Нед Јун 06 2010, 13:51

Постојано се потсетувам оти постојао заборавам
дека не е крив тој, туку јас, што за се` му верувам
avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Чет Јун 10 2010, 20:44

Ако има реинкарнација жалосно е што стекнатото знаење се губи.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Чет Јун 10 2010, 21:46

Мора да има нешто...
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Вто Јун 15 2010, 19:49

“Sve što dopire do naših čula je znak. Jedina stvar koja vam je potrebna je neophodna brzina da utišate svoj um i uhvatite poruku. U smislu tih nagoveštaja, duh nam govori veoma jasnim glasom.”
“Glas duha se podjednako obraća svakome, ali mi to ne shvatamo. Toliko smo zauzeti svojim razmišljanjima da umesto da ućutimo i slušamo, mi dajemo prednost svim vrstama okolišanja.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Нед Јун 20 2010, 22:21

Ме убедуваат дека сум виновен за тоа што ми се случува, а заслугите случајно ми се случуваат.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Сре Јун 30 2010, 12:41

До мене има гајба млади компири и нешто лукчиња и кромид оти врнеше со нешто ветер и сега ме мрзи да ги вратам на балкон
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Чет Jул 01 2010, 21:50

Ангелите не се ништо спектакуларно, само го завземаат обликот на тие кои највеќе ги сакаме. Луѓето не се способни да сакаат, затоа ангелите се меѓу нив да предизвикаат чувство непознато за човештвото. Обликот го завземаат според околностите и да предизвикаат љубов, нема друг смисол за нивното постоење, немаат никаква друга натчовечка моќ.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by Александра on Саб Jул 03 2010, 11:06

Ние сме Бикот и Шмизлата. Никој не забележува дека комуницираат, па дури ни тие самите.

ne raboti
avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by Александра on Вто Jул 06 2010, 13:51

барајќи ја смислата на животот пази да не го направиш бесмислен
avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Саб Jул 10 2010, 16:41

Mi se spie, a cekam vazen meil, ama izgleda ke se iznacekam
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by Кидман on Саб Jул 10 2010, 16:44

hihihihihi.....
avatar
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Саб Jул 10 2010, 16:45

Otidov da legnam
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by Александра on Саб Jул 10 2010, 18:09

Се изнаспав. Сега мислев дека е 8 на сабајле sonce
avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Саб Jул 10 2010, 18:47

Срам да ви е,а јас цел ден работам.
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Вто Jул 13 2010, 01:12

Смисолот на животот мислам дека се состои во тоа да го засакаш. Обично декларативно се изразуваме дека е така, но сепак сме незадоволни со него барајќи подлабок смисол кој конечно ќе ни ја даде наградата која сметаме дека ја заслужуваме и повратно да го засакаме затоа што повеќе не сме така ништожни.
За да стекнеме впечаток на вредност потребно ни е признание од другите луѓе кои ќе ни се восхитуваат или да стекнеме некое скриено сознание кое нема да можеме и сакаме да го споделиме со другите затоа што ни дава предимство во однос на нив и од едноставна причина што во таа ситуација ќе се сметаме за предодредени, а останатите би можеле само да ја злоупотребат таа во поднаводници моќ поради нивното незанење кое е докажано во многу случаи со досегашните познати извори на моќ.
За жал е така на пример кога му било поставувано прашање на некој со поистакната свест зошто не го злоупотреби тоа што го знае и дека тие би го направиле тоа да се на негово место. Да, можеби и тој би бил како нив да му било дадено на готово, никој од нас не го цени толку подарокот колку што го цени стекнатото и затоа е полесно да се расфрламе во тој случај. Но, кога се стекнуваат знаења од повисок стадиум кои се често резултат на макотрпно патење овенчано со колебливост се надраснуваат ниските страсти затоа што се бориш да бидеш сигурен во тоа што го знаеш, а тоа е скоро невозможно што значи се доаѓа до стадиум во кој како би рекол Сократ „ Сега знам дека ништо не знам “.
Полесно му е на тој кој мисли дека знае, а ништо не знае од тој кој е сигурен дека не знае, а изгледа како да знае. Глупавиот се труди да изгледа паметен и се убедува дека е таков додека не се убеди и станува непоколеблив без разлика колку глупости прави затоа што мисли дека тоа се паметни работи и нормално дека нема шанси да се откаже од нив кога ги смета како такви. Уште кога ќе научи наизуст академски изрази и стекне статус кој му дава одврзани раце, веќе ништо не го сопира. Додека застане од силниот залет многу ќе настрадаат, но нема да сопре затоа што сака туку ќе го кутне некој помоќен заради тоа што почнува да смета со неговата мегаломанија заканувајќи се досегашната глупост на која околината е навикната да ја замени со нова. Ни Луцифер не би дозволил уште еден пекол да му конкурира.
Глупавите стекнуваат моќ тоа е факт, но никогаш знаење. Знаење од повисок стадиум на повисока свест. Глупавиот се бори против сите, но никогаш против себе, секогаш си ишка мувата како дете кога ја тепа ногарката од столица затоа што се удрил од неа.
Од друга страна да го засакаш животот е невозможно, никој досега не го нашол светиот грал...
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Вто Jул 13 2010, 09:49

Nasiot guru
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by zbunet on Вто Jул 13 2010, 17:22

avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by keti on Вто Jул 13 2010, 22:40

avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by Александра on Нед Jул 18 2010, 11:56

кажи ми да ти кажам obesen

јас мислев ќе се израдува, ама da ti kazam
avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by the nurse on Нед Jул 18 2010, 18:08

Denes vie ste se ,,iznarabotile,, a jas cel den na bazen. trepka
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by fragola on Пон Jул 26 2010, 21:15

Ima momenti koga zivotot dobiva smisla,treba samo da gi prepoznaeme i da gi zacuvame.
avatar
fragola


Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали постои смисла на животот?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот