Нешто за љубовта

Страна 19 of 22 Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21, 22  Next

Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet on Саб Aвг 13 2011, 10:45

Kade ima ljubov pocesto se slusaat vozdiski i mumlanja od kolku razgovor kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by the nurse on Нед Aвг 14 2011, 23:49

avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet on Пон Aвг 15 2011, 13:00

Ljubovta e kako voda i struja. Ti si struja, a taa voda, a vo vas vrtat strujomer i vodomer kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by the nurse on Пон Aвг 15 2011, 19:34

Struja+voda=masina za perenje...
Ima jaki marki koi dolgo rabotat dobro ...bez da im zatreba majstor da gi popravi,na nekoi pak trista majstori ke se smenat ...kako ke ti se pogodi kez
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by Александра on Вто Aвг 16 2011, 15:42

секоја година на пазарот излегуваат се поатрактивни а поефтини модели
avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet on Вто Aвг 16 2011, 18:08

Сега го цеди по последна капка kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Симболите за љубов и нивното значење

Пишување by keti on Сре Aвг 17 2011, 08:47


Прво шти ни паѓа на памет кога ќе помислиме на зборот „љубов“ е срце, одностно симболот како срце. Но, покрај срцето постојат и други симболи кои се синоним за ова чувство или состојба. Покрај општо прифатените и најчесто употребувани, постојат и симболи кои имаат свое специфично значење и се разликуваат од народ до народ или од земја до земја. Но, од каде и да потекнуваат, овие симболи ја имаат моќта на лесен и прецизен начин да ја пренесат пораката и чувствата.
Еве некои, повеќе или помалку познати симболи кои се синоним за љубов.
- Јаболко. Јаболкото не е само симбол за љубов, туку и плодност и благосостојба. Постојат многу приказни во кои јаболкото ја има клучната улога во раѓањето на љубов. Дионис, грчкиот бог на виното, и го понудил на Афродита, божица на љубовта и убавината, со цел да ја заведе и освои. Јаболкото исто така ја симболизира и женската убавина, а во Кина е симбол на мир и обожување.

- Харфа. Харфата е еден од најстарите инструменти и означува спој на љубов со поезија, уметност и музика. Во келтската митологија, харфата го симболизира мостот на овоземското и небесното. Слично на тоа, на Исланд и во Норвешка жиците на на харфа имаат значење на скалила кои симболизираат некои повисоки нивоа на љубов и патот до небо.

- Купидон. Ова е симбол кој означува желба. Во многу уметнички дела Купидон е представен со повез преку очи, што сликовито ја прикажува познатата изјава „љубовта е слепа“, односно, нашето „слепино“ и занесеност кога сме вљубени. Купидон е всушност палавиот син на Венера, римската божица на љубовта, и секогаш е представен као дебелко детенце кое постојано фрла стрели, целејќи (и секогаш погодувајќи) во срцата на луѓето, по што тие се вљубуваат. Всушност, Венера, неговата мајка е одговорна за Ете, тоа е приказната за Купидон, во која е убаво дури да се верува. Денес Купидон масовно се користи во производство на честитки, украси, играчки и слично, кои вљубените ги купуваат како подароци.

-Срце. Ова е секако најпепознатливиот и најчесто користен симбол на љубовта. Се смета дека срцето е галвниот „виновник“ за вљубувањето. Ова верување доаѓа од таму кога ќе се сретне личноста кон која се чувствува љубов, во која сме вљубени, срцето посилно бие. И во поезијата е најчесто коритено срцето да се посочи „виновникот“ за состојбата во која се наоѓа влубената личност.

-Рози. Цвеќето е прекрасен начин да се пренесе порака дека некого сакате. Но кога се мисили за вљубеност, првото цвеќе на кое се помислува е розата и тоа црвената. Симболиката на црвената роза не завршува тука: пупката означува почеток на љубов, скоро невина, додека расцутената црвена роза покрај симболизирањето на љубов означува и длабока физичка привлечност и страст. Розите ги има во 72 различни бои и секоја има своја симболика. Жолтите рози симболизираат пријателство, белите мир, розовите нежна љубов и пријатество.

- Бели гулаби. Во некои земји се верува дека овие прици токму на денот на вљубените го пронаоѓаат својот партнер. Гулабите симболизирааат мир и љубов, невиност и помирување меѓу луѓето. За вљубените луѓе често се вика дека се како вљубени гулаби, затоа што овие птици се навистина предани, нежни и верни партнери еден на друг.


http://popara.mk/2011/zhivot/ljubov-i-seks/simbolite-za-ljubov-i-nivnoto-znachenje/
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by keti on Сре Aвг 24 2011, 12:57

Да се браниш од љубовта, значи да и подариш дополнитено оружје...Жорж Санда
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet on Сре Aвг 24 2011, 21:43

Sto znaci "vkus za zeni"? Pa ne ke ja jade? A ako ne ja jade, sto li drugo moze da i' pravi? misli
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by keti on Саб Aвг 27 2011, 22:25

О Боже, ти што си на небото, слушни го мојот глас...Те љубам со цело мое срце...Исполни ме со твојата љубов божја и дај ми сила да го победам злото во мене...Те љубам боже...Нека биде твојата волја...Амин
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet on Вто Aвг 30 2011, 15:47

Ne mozes zena da socuvas, ako ne saka da ja docuvas kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by the nurse on Сре Aвг 31 2011, 10:25

Znaš šta ću ti učiniti:
pokvariću ti igračku koja se zove bol.
..

Miroslav Mika Antic
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet on Нед Сеп 04 2011, 09:46

Patot do ljubovta e poplocen so inteligencija i nesebicnost, a ne so prosecnost smesko
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by Александра on Нед Сеп 04 2011, 11:13

zbunet напиша:Patot do ljubovta e poplocen so inteligencija i nesebicnost, a ne so prosecnost smesko

lol! Ti toa seriozno? Znaci tebe ti e lesno - si odis i si svirkas flower

avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet on Нед Сеп 04 2011, 11:33

Pred da se ljubi treba da se promisli...a i posle kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by Кидман on Пон Сеп 05 2011, 13:35

hot nurse напиша:Znaš šta ću ti učiniti:
pokvariću ti igračku koja se zove bol.
..

Miroslav Mika Antic

mh... one and only
avatar
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet on Пет Сеп 16 2011, 03:32

Жената е планина, а мажот планинар кој сака да и’ се качи на врвот каде ќе го закачи своето знаме kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by the nurse on Нед Сеп 18 2011, 12:52

avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet on Саб Сеп 24 2011, 15:06

Скриена љубов е како комитска или партизанска за слободата kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by the nurse on Нед Сеп 25 2011, 11:51

avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet on Вто Сеп 27 2011, 19:12

Ljubovta e kako da ja izvadis belkata, a da ne go skrsis jajceto kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by the nurse on Вто Сеп 27 2011, 20:59

Majstorija... hehe
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet on Чет Сеп 29 2011, 13:16

Љубов значи потрошени помалку пари, а повеќе емоции kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by the nurse on Чет Окт 06 2011, 23:07

avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by zbunet on Пет Ное 04 2011, 21:40

Da si ja otvori dusata pred tebe znaci da moze slobodno da ti zbori i valkano i predizvikuvacki bez da se plasi deka loso ke ja sfatis smesko
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Нешто за љубовта

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 19 of 22 Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21, 22  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот