Како ги решавате проблемите во животот?

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by Кидман on Вто Окт 05 2010, 01:29

- Политички

вчера на пример, јас расположена демек сентиментално, пеглав и си го пуштав Балашевич на youtube и по малку си ги забришував очите кога ќе ме погодеше некој стих у живац и во такво левитирачко расположение неќам никој да ме вознемирува, арно ама комшијата излегол во двор, а тоа е кај мене под прозор, да сече некои гранки и талалика некој турбо рефрен, Нечеш чак ни пасуљ да ми скуваш, а камоли децу да ми чуваш
Појде Балашевич по вода што појде, туку да се спаси барем што може
Го отварам прозорот и му викам, за најшармантниот комшија на цел свет и лепо друштво! И му ја пуштам до даске ,,Не спавај мала моја музика док свира,, Аааа комшике, оваа од наше време
И така, после тој порачува, јас пуштам, јас пеглам, тој сече гранки, дофрла глупости, нема Балашевич, е нема, ама и Шта чу кучи тако рано ко ме чека тамо - нема!!!
avatar
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by Кидман on Саб Окт 16 2010, 17:09

еве ви еден автентичен дијалог
- Можеш ли да ми позајмиш 1000еу?
- Имам, можам, нема да ми ги вратиш
- Себичен си! Ти се расфрлаш со пари, јас немам леб да јадам.

Кој е во право????
avatar
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by the nurse on Чет Окт 21 2010, 17:28

Точно така smeskoИ би додала,сопствените проблеми во 90% случаи самите си ги создаваме и самите треба да си ги решиме.
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by zbunet on Нед Окт 31 2010, 19:30

Да ги избегнуваш проблемите во животот е исто како да не сакаш да се испотиш за нешто што ти причинува задоволство.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by fragola on Нед Окт 31 2010, 19:51

Po pat na obidi i greski.
avatar
fragola


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by Кидман on Нед Окт 31 2010, 20:22

fragola напиша:Po pat na obidi i greski.

po pat na sistematizacija i polimerizacija
avatar
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by fragola on Нед Окт 31 2010, 22:37

ostaj, jas sum na nivo na majmun seuste
avatar
fragola


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by trpe on Пон Ное 01 2010, 15:19

Изреката „утрото е поумно од вечерта“ е сосема точна, тврдат научниците. Тие сметаат дека ако треба да донесете некоја голема одлука, тогаш најдобро е прво да отспиете, односно некое време да не мислите на проблемот.Експериментите покажале дека ако си го одвлечете вниманието со нешто друго или ако го одложите решавањето на проблемот за наредниот ден, ќе му помогнете на вашиот ум да го пронајде идеалното решение.Холандски истражувачи побарале од студенти да одлучат кој е најдобар модел меѓу 4 различни имагинарни автомобили. Секој од автомобилите имал различни карактеристики. Студентите од првата група требало веднаш да го направат својот избор (откако прочитале информации за секој автомобил). Втората група студенти пред да донесат одлука биле принудени да направат друг тест кој им го одвлекол вниманието 5 минути.Резултатите покажале дека студентите од втората група почесто го избирале најдобриот автомобил.Истражувачите веруваат дека тоа е така затоа што на потсвеста на студентите од втората група ѝ било дадено време да ги премери предностите и недостатоците на различните модели автомобили. Па така, студентите кои направиле најдобар избор биле оние на кои им било одвлечено вниманието и не биле во можност свесно да мислат.„Потсвесните мисли водат до подобри решенија, отколку ако луѓето одлучуваат веднаш. Иако во нашите сегашни експерименти учесниците всушност не преспаа пред да донесат одлука, јасно е дека одморот носи голема предност“– изјавил психологот Мартен Бос, којшто го предводел истражувањето. Луѓето кои свесно се обидуваат да најдат решение на голем проблем, најчесто ќе донесат погрешно решение. Затоа, одвлечете си ги мислите барем 5 минути и не мислете на проблемот за да го пронајдете идеалното решение.
avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by the nurse on Пон Ное 01 2010, 16:28

bravo
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Како стадото го спасило слончето

Пишување by trpe on Сре Ное 03 2010, 16:18

Невнимателното слонче станало плен на крокодилите додека пиело вода, па стадото се упатило групно кон водата за да му помогне на слончето


avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by alisa on Пон Ное 08 2010, 15:44

" Колку си поблиску до врвот, толку повеќе сфаќаш дека не постои „врв“. "

Ненси Баркус
avatar
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by zbunet on Саб Ное 20 2010, 23:39

Проблемите секој пат не се решаваат со отворен разговор. Многу пати се решаваат со премолчување.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by Кидман on Нед Ное 21 2010, 09:12

Не е така!
Премолчуваш само пред некој кој не е достоен за твоето внимание, или знаеш дека колку и да зборуваш е џабе - нема да те сфати. Ама со тоа автоматски го потценуваш.
Со некој што ти е близок и ти значи, секогаш разговорот е подобар од премолчувањето.
Само треба да одлучиш - тој човек ти значи толку многу за да се трудиш околу него, или не.
avatar
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by zbunet on Саб Дек 04 2010, 22:14

Секој стоматолог треба да заврши и психијатрија. За да не се срамат да одат на преглед.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by the nurse on Нед Дек 05 2010, 11:46

zbunet напиша:Секој стоматолог треба да заврши и психијатрија. За да не се срамат да одат на преглед.

Тоа е пуста суета,срамота е да отидеш на забар со уништени заби.
А него што му е гајле,повеќе пари ќе земе. kez

А како е кога ќе отидеш на доктор со уништени витални органи???


avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by zbunet on Нед Дек 26 2010, 16:35

Какво животно чува, таков е и сопственикот, а таков и софтвер користи.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by the nurse on Нед Дек 26 2010, 17:40

iznenad
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by zbunet on Нед Дек 26 2010, 17:43

morska sirena kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by the nurse on Нед Дек 26 2010, 17:51

trepka backa
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by zbunet on Вто Јан 04 2011, 23:15

90% од проблемите се горе, само 10% се доле.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by zbunet on Пет Фед 18 2011, 15:09

Кога имаш нерешлив проблем оставаш на времето да го реши, а времето најчесто помага со заборав.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by the nurse on Пет Фед 25 2011, 15:10

Ги расплакуваме оние, кои се грижат за нас.
Плачеме за оние, кои не ни обрнуваат внимание.
Се грижиме за оние, кои никогаш нема да заплачат за нас.

Чудно...но,вистинито.
Кога еднаш тоа ќе го сфатиме,никогаш не е доцна да се промениме.
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by zbunet on Пет Мар 11 2011, 14:19

Оној кој го молиш најчесто заслужува да го колиш.

Заканата за разлика од молбата е поуверлива за итноста на твоите потреби.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Како ги решавате проблемите во животот?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот