Јас, Филозоф

Страна 5 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by zbunet on Сре Фед 02 2011, 17:52

Која е разлика помеѓу будала и будалче? Будалата не дава никаква надеж
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Духовните вибрации и општествените уредувања

Пишување by zbunet on Сре Фед 09 2011, 00:49

Зошто светот е себично место полно со неправди? Кога рамномерно би биле поделени богатствата како комунистичкото “ Работи колку можеш, земаш колку ти треба“ што ќе се случи тогаш?
Откако ќе ги задоволиме основните нагони, знаеме дека имаме внатрешна тенденција кон духовна надградба, значи интелектуалност и подигање на енергетските вибрации. А што значи продуховен човек? Значи слободен, а тоа е опасно да се рашири низ човештвото заради тоа што ќе ги наруши сегашните хиерархиски вредности за кои капитализмот се фатил како слеп за стап немајќи подобри начини за да го држи човештвото во ропство.
Да, има мал намерен пропуст во дозволена рамка на духовност но со ниски вибрации за колку толку да ја залаже празнината кај единката. Ќе му дозволи да напише книга, некоја слика да наслика, некоја музика итн, но сето тоа е ситно колку да биде некоја бледа илузија на продуховеност.
Да, алудирам дека сето тоа кое е досега створено како плод на креативност е обична нула во споредба со вистинските човечки капацитети.
За подигање на енергетските духовни вибрации потребна е концентрација. Кој начин е најделотворен да не може да се постигне? Преку хронична загриженост за егзистенцијата, колку и да не сака материјалните проблеми и парите го преокупираат секого и го прават неуспешен да ги стивне таквите гласови во неговата глава кои како демони врескаат да стане и да заработува и да не губи време. И богатите се несигурни личности и затоа гледаат да заработат колку е можно повеќе за да си остварат чувство на сигурност. Значи се работи за страв кој ке го натера човештвото на послушност без употреба на поголем притисок или сила.
Дури и бракот е институција за контрола. Стапуваат во брак мислејќи дека ќе ја достигнат духовната димензија на љубовта, но треба прво да се обезбеди живеалиште, па да се заработува, па обезбедување на потомство и нивните потреби и секогаш нешто фали. Да, ќе се најде понекогаш некое ситно време за некој концерт или промоција на некоја книга, но тоа е се’. Сексот станува гимнастика со по некој балетски експеримент чиј жар бргу згаснува. Празнината останува.
Капитализмот многу јасно се изразува дека е екстремно материјалистички определен и за духовност нема место од едноставна причина затоа што нема време додека трае трката по пари. Комунизмот е засега утопија и многу јасно е искажано дека не може во неа да партиципираат луѓе со сегашниот стадиум на свест, а датумски кога ќе биде створена хиперпродукција помогната од напредна технологија.
Високите духовни вибрации предизвикуваат продуховеност, освестување, безрезерва хуманост, телепатија итн. но главен услов е ослободување од егзистенционалните прашања. Тоа значи и достигнување на идеалот за слободен човек и кога тоа би се раширило во глобални размери светот кој го познаваме ќе престане да постои.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by keti on Сре Фед 09 2011, 01:04

„Високите духовни вибрации предизвикуваат продуховеност, освестување,
безрезерва хуманост, телепатија итн. но главен услов е ослободување од
егзистенционалните прашања. Тоа значи и достигнување на идеалот за
слободен човек и кога тоа би се раширило во глобални размери светот кој
го познаваме ќе престане да постои.“

Значи, следниот чекор на кој треба да се обрне посебно внимание е како да се ослободи човекот од егзистенцијалните прашања кои го притискаат и му ја одземаат неговата слобода...
Се поставува прашање како да се постигне тоа?
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by zbunet on Сре Фед 09 2011, 01:12

Многу лесно. Да не гледаме што има комшијата и да не се трудиме да го достигнеме
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by keti on Сре Фед 09 2011, 12:19

На таков начин човекот може само да си ја врати слободата, но не и да го реши егзистенцијалното прашање, а тоа е многу обемно, исто како што е долг и зборот... trepka
Барај друго решение Збунет.... guska
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by zbunet on Сре Фед 09 2011, 12:43

Toa e prviot cekor, no i toj ne e taka lesno da se usvoi. Ke gi izgubis poveketo priajteli
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

30 шеговити цитати од Вуди Ален

Пишување by the nurse on Саб Фед 12 2011, 21:08

Трикратниот Оскаровец Вуди Ален, познат по својата смисла за хумор, во текот на својата долга и успешна кариера нанижа завидна колекција на шеговите цитати.


Својата инспирација Ален ја наоѓа во книжевноста, сексуалноста, филозофијата, психологијата, неговите еврејски корени, кинематографијата, а посебно е поврзан со градот Њујорк, каде се родил и живее цел живот.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Не сакам да постигнам бесмртност преку своите дела... Сакам да ја постигнам со тоа што нема да умрам.

2. Осумдесет посто од успехот е да се појавиш.

3. Вечното ништо е во ред, ако си облечен за таа прилика.

4. Како можам да верувам во Господ кога баш претходната недела јазикот ми се заглави во ваљакот на машината за пишување.

5. Не можам многу да го слушам Вагнер, добивам желба да ја покорам Полска.

6. Настојував својата жена да ја ставам под пиедесталот.

7. Отидов на натпревар за брзо читање и ја прочитав Војна и мир за 20 минути. Се работеше за Русија.

8. Ме избркаа од факултет зошто мамев на час по метафизика, погледнав во душата на едно момче кое седеше до мене.

9. Ме изнендуваат луѓе кои сакаат да го познаваат свемирот кога е доволно тешко да се пронајде пат во кинеска четврт.

10. Ако се испостави дека Господ постои, не мислам дека е лош. Најлошо што може да се рече за него е дека не ги исполнил очекувањата.

11. Според модерните астрономи, свемирот е ограничен. Тоа е многу утешна вест – посебно за они луѓе кои не можат да се сетат каде ги оставиле работите.

12. Животот е полн со беда, самотија и патење – и прерано завршува.

13. Парите се подобри од сиромаштијата, не заради друго туку од финансиски причини.

14. Моето образование беше жално. Одев во низа училишта за ментално пореметени учители.

15. Единствено што жалам во животот е тоа што не сум некој друг.

16. Гледано од позитивната страна, смртта е една од ретките работи кои можат да се изведат лежејќи.

17. Постојат полоши работи на светот од смртта. Сте поминале некогаш вечер со продавач на осигурувања?

18. За вас сум атеист. За Господ сум лојална опозиција.

19. Што ако се е илузија и ништо не постои? Во тој случај, дефинитивно сум платил премногу за овој тепих.

20. Кога ме киднапираа, моите родители веднаш се фатија за акција. Ја изнајмија мојата соба.

21. Можете да ја доживеете стотата ако се одречете од сите работи поради кои би сакале да ја доживеете стотата.

22. Лавот и телето можат да легнат заедно, ама телето нема баш да се наспие.

23. Не дека се плашам да умрам, само не сакам да бидам таму кога тоа ќе се случи.

24. Мојата жена беше многу незрела. Кога ќе се капев во кадата, таа ќе дојдеше и ќе ми ги потопеше сите бродови.

25. Бисексуалноста автоматски ви ги зголемува шансите за состанок во сабота навечер.

26. Верувам дека некој не гледа. За жал мислам дека тоа е владата

27. Имам ужасни рефлекси. Еднаш ме згази кола која ја туркаа двајца типови.

28. Сакам да ви раскажам приказна за оралната контрацепција. Прашав една девојка дали би спиела со мене, а таа рече “не”.

29. Не сакам да јадам школки. Ја сакам својата храна мртва. Не болна. Не ранета. Мртва.

30. Љубовта е одговорот, но додека го чекате тој одговор, сексот поттикнува некои прилично интересни прашања.
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by zbunet on Саб Фед 12 2011, 23:47

smeenje
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by Александра on Нед Фед 13 2011, 00:13

обожавам го Вуди
avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by zbunet on Чет Мар 03 2011, 13:28

Постојат гневни и злобни старци, тоа се стаорци. Постојат само гневни, сеуште се чувствуваат како лавови.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by Кидман on Пет Мар 04 2011, 13:06

не е точно дека спротивностите се привлекуваат
Сличностите се привлекуваат!!!!
на пример,
двајца инаетчии...
два остри камења...
avatar
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by zbunet on Саб Мар 19 2011, 02:28

Креативноста е како дрога затоа што со секое ново дело повторно се заљубуваш во себе.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by the nurse on Саб Мар 19 2011, 21:45


avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by the nurse on Нед Мар 20 2011, 18:03

,,If you have nothing to say,say...nothing,,
Mark Twain
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by zbunet on Вто Мар 22 2011, 14:12

Не се истакнувај со своите доблести, повеќе те сакаат заради твоите мани kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by trpe on Вто Мар 22 2011, 14:28

Ете зошто мене никој не ме сакал
avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by zbunet on Нед Апр 03 2011, 23:13

Сите почнуваме како серковци, ама ретко кој стигнува до светец
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by keti on Чет Апр 07 2011, 09:10

Заради илузијата која постои во светот, сите станавме филозофи...и...сите сакаме да докажеме дека сме во право... trepka
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by zbunet on Вто Мај 10 2011, 13:49

Nekomu glavata sluzi samo za sisanje, nekomu ni za toa kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by the nurse on Вто Мај 10 2011, 20:39

zbunet напиша:Nekomu glavata sluzi samo za sisanje, nekomu ni za toa kez

Пиши кирилица,вака некој може да прочита сисање...

kez
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by zbunet on Вто Мај 10 2011, 20:44

kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by zbunet on Чет Мај 12 2011, 12:18

Нашите дела се само атоми од големата слика која ја гледа само креаторот, доколку го има. Ако го нема тогаш е за некој кој ќе биде награден да ја види smesko
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by the nurse on Сре Мај 18 2011, 20:00

Со ограничените ограничено,со неограничените неограничено smesko
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by keti on Саб Јун 11 2011, 20:35

СЕ' Е МОЖНО КОГА ЌЕ СЕ ПОСАКА ИСКРЕНО И ОД СРЦЕ... kez guska backa
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by zbunet on Сре Јун 29 2011, 10:25

Од цигари умреле милиони, а и на работа умреле милиони, е што е поштетно? misli
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Јас, Филозоф

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот