ПРОЗА

Страна 4 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: ПРОЗА

Пишување by zbunet on Сре Јун 02 2010, 00:04

zbunet

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by zbunet on Сре Јун 09 2010, 21:53

... чувство на лабава поврзаност додека се мешаат звуците од ветерот и површината на која и’ се доближувам. Едното крило се поместува, па другото, почнуваат неконтролирано да се движат, го забавуваат мојот пад, како да залебдувам во воздухот. Но сепак не доволно за да ме заштити од болката која наеднаш пламнува низ моето тело додека паѓам врз сламениот покрив под кој има греди кои пукаат од тежината на мојот вртоглав пад.Под мене агонично зашкрипува и нешто што најверојатно е маса која се преполовува, многу прашина и на крајот темна тишина го освојува мојот хаотичен видик. Заборавив да се уплашам.
Нешто ми ги скокотка трепавиците и ме тера да ги отворам очите, тоа е твојот здив додека треперливо ми ја држиш главата во скутот и полека се насмевнуваш воздивнувајќи со израз на олеснување. Се појавуваат уште неколку крилати човеколики суштества, почнуваат да го расчистуваат нередот, некој има горе кој почна брзајќи да го поправа кровот, неколку капки дожд веќе ми се разливаат низ лицето. Мислиш дека тоа се солзи, ме тешиш дека се’ ќе биде во ред минувајќи со усните низ моето валкано лице,но никој не се обидува да ме помести, можеби рбетниот столб ми е повреден, не ги чувствувам нозете. Темнина посветена на тишината повторно ме освојува и ме носи во заборав.
Тунел и сенки кои заминуваат кон светлината на крајот, се движам со леснотија, препознавам некои лица од минатото, среќни, со спокоен израз, јасни и помалку блескави, како да ме очекуваат. Се доближувам до нив, се поздравуваме и прегрнуваме со мисли, во позадина блештава светлина привлекува, таму веќе нема грижи. Има нешто што не припаѓа тука, погледнувам и блиску до мене стоиш делумно прекриена со магловитост, блиску до сенката гледајќи ме со молба во солзавите очи. Моите водичи се погледнуваат меѓу себе, со разбирање климнуваат кон мене и кон тебе, ја фаќам твојата пружена рака.
Мојот крик го распарува утрото и ги разбркува птиците кои го запоседнале кровот, се слушаат нивните крилја како се одалечуваат, твоето склупчано тело крај мене за миг се исправа и со дланките ми го милуваш испотеното лице искривено во болна гримаса. На истото место сум каде паднав, под мене има поставено мека слама, никој не се осмели да ме помести, а телото ми е прекриено со некоја леплива смола која на некои места веќе се укрутила, како да сум во чаура од глиста на пеперутка. Чувствувам како некоја енергија шета низ моето тело и ми ги проверува оштетените места каде ми предизвикува некаде тапа, некаде остра болка и заминува на следното место за потоа пак да се врати.
Многу утра поминаа, не се одалечуваш, лежиш до мене и со поглед ме проверуваш. Ми принесуваш лековити напитоци до усните „ Можеби личам, но не сум ангел “ , ме бакнуваш „ Шшшш, и да не си, ќе бидеш. Толку болки не може да поднесе човек и да остане човек“...

zbunet

Пишување by Кидман on Чет Јун 10 2010, 09:23

Заборавив да се уплашам.

ти благодарам за убавото Добро Утро

Кидман

Пишување by the nurse on Чет Јун 10 2010, 10:36

Ангелите не знаат да се плашат...

the nurse

Пишување by zbunet on Чет Јун 10 2010, 10:56

zbunet

Пишување by the nurse on Чет Јун 10 2010, 21:43

Ќе се искапам во ѕвездена прашина,мирисот на шумата ќе биде мојот парфем,со светулки ќе ја украсам косата и ќе те чекам...

Последната промена е направена од hot nurse на Пет Јун 11 2010, 00:40. Мислењето е променето 1 пати

the nurse

Пишување by zbunet on Чет Јун 10 2010, 22:21

zbunet

Пишување by the nurse on Нед Јун 13 2010, 21:57

Морам да го чувам волшебниот извор од оној што ќе дојде.Ми кажаа дека е ранет и немоќен,но водата од изворот ќе го направи бесмртен.Ми се спие,но ѕверовите од шумата ми помагаат да останам будна.Ако се напие од изворот ќе ни стане господар,што ние жените не смееме да го дозволиме.Затоа чекам да го застрелам,а после ,после ќе видиме што ќе се случи...

the nurse

Пишување by zbunet on Пон Јун 14 2010, 12:39

zbunet

Пишување by Александра on Пон Јун 14 2010, 15:31

Александра

Пишување by the nurse on Нед Јун 20 2010, 18:24

Мислев ако го убив змејот се спасивме.Можеби ги спасив другите,но мене ме рани смртно некоја стрела.Не знам од каде дојде,видов само едно прекрасно ангелче.Умирам,помош...

the nurse

Пишување by Кидман on Нед Јун 20 2010, 19:33

Laga...laga.... ovoj gore ne e angel
zalepeni mu se krilana so sekundarno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Кидман

Пишување by zbunet on Нед Јун 20 2010, 21:28

zbunet

Пишување by the nurse on Пон Јун 21 2010, 00:47

...Ова ли е тоа место на конечен мир?Бакнежот од ангелот ме успокојува,прекрасна природа во сите бои на виножитото,чудесни етерични суштества,познати и непознати ликови кои го напуштиле предходниот свет.Мајсторот и Маргарита трчаат весели како мали деца,Понтиј Пилат конечно успокоен,простено му е после 2000 години каење...Би сакала да останам тука.Одеднаш нешто ме влече назад,некој глас ми шепоти:-Почекај,твојата задача уште не е завршена...

the nurse

Пишување by zbunet on Пон Јун 21 2010, 00:52

zbunet

Пишување by the nurse on Пон Јун 21 2010, 01:02

There' s a lady who's shore all the glliters is gold , and she ' s bying a STARWAY TO HEAVEN...

Последната промена е направена од hot nurse на Вто Јун 22 2010, 23:50. Мислењето е променето 1 пати

the nurse

Пишување by zbunet on Пон Јун 21 2010, 01:09

zbunet

Пишување by Кидман on Пон Јун 21 2010, 10:53

Кидман

Пишување by Кидман on Пон Јун 21 2010, 12:25

hot nurse напиша:There' s a lady who's shore all the glliters is gold , and she ' s bying a STARWAY TO HEAVEN...

there are more than a lady who`s sure all the glitters are gold
me for example

Кидман

Пишување by zbunet on Пон Јун 21 2010, 12:40

Кидман напиша:
hot nurse напиша:There' s a lady who's shore all the glliters is gold , and she ' s bying a STARWAY TO HEAVEN...

there are more than a lady who`s sure all the glitters are gold
me for example

No, no. You are

zbunet

Пишување by the nurse on Вто Јун 22 2010, 23:11

...Postoji plan da je angjeli ukradu,il bar na cas da je vrate megju njih,jer nekad nebo samo crne dirke svirai trazi notu za taj ton... flower -,,Naopaka bajka,,Balasevic

the nurse

Пишување by zbunet on Нед Јун 27 2010, 22:19

... утро се надвиснало низ отворената врата како со прст кон мене да покажува, како некој заповеднички глас да ми вели „ Станувај !“.
Моето тело полека оживува, а кожурецот кој беше обвиткан околу мене за да ме лечи почна да пука и да се распаѓа во облик на прав. Клечејќи гледам кон небото украсено со облаци на свежото утро, а потоа кон тебе каде ќебето го открива твоето сонливо тело и облините кои ми предизвикуваат насмевка, многу време помина откако последен пат се насмевнав. Твоите очи ми одговараат додека ме упиваат и ме гледаат додека се обидувам да се исправам.
Се затетравив, за миг си крај мене, лицата ни се’ доближуваат, повторно се насмевнувам и ги допирам моите суви и испукани усни до твоите. Затреперувам од будење на сетилата, налет на сочност ги облива, посакакувам пак.
Ги пружам рацете и подадно ми се припиваш во прегратка, те бакнувам полека, а потоа гладот пламна во мене и грчевито те вкусувам како некое диво животно да ржи во мене. Се нудиш безусловно и целосно, ме милуваш на оној начин за да ме предизвикаш уште повеќе. Замавнувам неконтролирано со едното крило и вратата случајно се затвара и како некое незадоволно издишување на утрото да се слушна зад тресокот.
Телото ми дојавува дека ми е повратена силата, магичен некој начин, ми пролетува мисла, но сега не е време, ниту се важни неодговорени прашања додека тенкиот материјал кој го покриваше твоето тело скоро бесшумно паѓа на подот. Моите очи никогаш не биле толку широко отворени и покрај силината на голиот блесок...

zbunet

Пишување by trpe on Пет Jул 16 2010, 17:15

Е тука нема петка,забушава

trpe

Пишување by the nurse on Чет Jул 22 2010, 09:25

..Велиш дека си пронашол една солза,преногу позната да не биде твоја.Одамна таа истекла од прекрасноте езера на твоето лице.Чувај ја!Ќе ми помогне да го најдам изворот на животот.Ѕверовите сеуште ме бркаат,сеуште успешно им бегам.Сега се скрив и чекам...

the nurse

Пишување by trpe on Чет Jул 22 2010, 10:00

Можеби е од накој нему многу близок, па изгледа како негова...

trpe

Пишување by Sponsored content Today at 17:55

Sponsored content

Страна 4 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот