Сладолед

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Сакам еден сладолед ...

Пишување by trpe on Чет Ное 25 2010, 15:56

avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Наградна игра во Јапонија

Пишување by trpe on Чет Дек 16 2010, 15:08

avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сладолед

Пишување by Александра on Пет Дек 17 2010, 12:23

само овие јадат сладолед пристојно (оти се плашат од линч jazik )
avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сладолед

Пишување by ?????? on Пон Јан 03 2011, 20:36

Сладолед е студен десерт кој обично се подготвува од млеко и крем, во комибинација со овошје, чоколадо и други состојки. Во повеќето видови сладолед има шеќер, а во некои има вештачка боја или вкус за храна, наместо вистинските продукти.
ммммм

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сладолед

Пишување by the nurse on Нед Апр 03 2011, 13:52

Денес се одбележуваат 119 години од подговувањето на првиот сладолед(онаков каков што е сега)

Се смета дека потекнува од стара Кина, иако тогаш бил само студен десерт, помалку или повеќе благ, направен од овошни сокови чувани во снег во подземни простории. Рецептот го презеле Персијците, Индијците и Арапите, а овие го пренесле на Сицилија, каде рецептот е усовршен.
На времето сладоледот бил резервиран само за богатите, а денес веќе не се смета за луксуз.

Првата продавница за сладолед и студени продукти е забележана пред 4000 години во Месопотамија.
Кралот Чарлс I (1600-1649) толку многу го засакал сладоледот, што на својот готвач му понудил доживотна пензија само за да го чува во тајност рецептот.
Првиот јавно публикуван рецепт за сладолед се наоѓа во книгата „Mrs. Mary Eales's Receipts“ од 1718 година.
Најголеми „јадачи“ на сладолед на годишно ниво се Американците, а веднаш зад нив Австралијанците и жителите на Нов Зеланд.

Има ли некој што не сака сладолед!? smesko

avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сладолед

Пишување by Александра on Пет Апр 22 2011, 23:29

за трпе

avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Најскапиот сладолед на светот

Пишување by trpe on Пон Мај 16 2011, 12:59

Најскапиот сладолед на светот се служи во луксузното одморалиште Маркис Лос Кабос, Баха, Јужна Калифорнија, Мексико. Едно стапче сладолед направено по овој необичен рецепт ќе ве чини едвај илјада долари.

Што е тоа што на овој сладолед му ја одредува екстравагантната цена? Сладоледот е сочинет од деланки 24 каратно злато, смрзнати во „Текилас Премиум Клас Азул Ултра“, специјална марка текила што се продава по цена од 1500 долари од шише.

Деликатесот се служи крај базенот во одморалиштето, на класично пластично стапче, заедно со неколку чоколадни монети. Иако вообичаено со текила подобро оди сол, чоколадото е совршен додаток на сладоледот, затоа што во текилата е измешан шеќер, за подобар вкус.

Доколку не сте по благото, а воедно не сакате да лижете злато, можете да нарачате од специјалната марка текила. Персоналот со задоволство ќе ви принесе чашка, за само 500 долари.

avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сладолед

Пишување by alisa on Пет Мај 27 2011, 11:41

Веќе е време за сладолед
avatar
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сладолед

Пишување by trpe on Пет Јун 17 2011, 11:38

Дај ми еден лиз

avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сладолед

Пишување by zbunet on Нед Јун 19 2011, 12:34

Жена принесува домашен сладолед. Што ли попрво? misli
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сладолед

Пишување by the nurse on Вто Јун 21 2011, 09:32

Elektricno zelen "Seks pistolj" sladoled sadrzi prirodne stimulanse ukljucujuci ginko bilobu, arginin i guaranu, a sluzi se sa prelivenim zelenim apsintom preko vrha. Naravno, izmisljotina je da ovaj sladoled poboljsava protok krvi i nivoa energije, kao i to da je ogranicen na samo jednu porciju po osobi dnevno. Nivo dodatih "stimulansa" je izuzetno mali i tu je tek da pruzi specifican ukus.
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сладолед

Пишување by keti on Пет Јун 24 2011, 19:27

trpe напиша:Нешто не ми одеше прееска со сладоледот. Кога го изедов второто чинивче почна да ми отрпнува устата од ладно! Навистина не ми е јасно зошто???

Трпе, тебе очигледно ти треба некоја "hot nurse" за да те загрее и оган и страст да излегува од тебе...
kez Што си се запнал толку по сладоледот, немој повеќе да го лижеш... smeenje
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сладолед

Пишување by zbunet on Нед Дек 18 2011, 11:36

Ако летно време се лиже сладолед, што се лиже во зима? zbunet
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сладолед

Пишување by trpe on Сре Јун 20 2012, 10:08

Откако ќе изедете 10.000 сладоледи може вака да се играте

avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сладолед

Пишување by keti on Чет Јун 21 2012, 01:05

zbunet напиша:Ако летно време се лиже сладолед, што се лиже во зима?

Збунет, не туку се криј!...Пак ли ќе те чекаме да воскреснуваш! ... Само ако те фати дедо Боже, тешко тебе ...
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сладолед

Пишување by zbunet on Пет Ное 30 2012, 20:23

avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сладолед

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот