Пред и потоа

Страна 8 of 11 Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next

Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by keti on Вто Ное 09 2010, 16:04

Но, има и случаеви каде поради здебелување на „до малиот прст“ се заглавил прстенот и си останал на истото место... smesko
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by zbunet on Вто Ное 09 2010, 16:17

E se slucuva i da zaglavat
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by the nurse on Вто Ное 09 2010, 16:20

Епа, останете си на истата тежина kez Ај,жените имаат изговор, бременоста.Ама маж штом се ожени,веднаш се здебелува.


Последната промена е направена од hot nurse на Вто Ное 09 2010, 16:23. Мислењето е променето 1 пати
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by keti on Вто Ное 09 2010, 16:22

zbunet напиша:E se slucuva i da zaglavat


И што правиме тогаш??? kez
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by alisa on Вто Ное 09 2010, 16:24

Многу е поважно да се остане во истиот брак, без оглед дали прстенот се заглавил или е поместен на малиот прст
avatar
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by keti on Вто Ное 09 2010, 16:29

За општо добро на сите, да....Инаку последиците се катастрофални, најмногу за поколението... Овде не се земени во предвид чувствата на брачните партнери ...тие мора сами да се погрижат за себе и да си го сменат својот поглед на заедничкиот живот...Прашање е само кој ќе излезе победник во таа битка!... smesko
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by alisa on Вто Ное 09 2010, 16:33

Сликата погоре е дадена само како пример како треба да се постават прстите за да се провери легендата, но не ни е познато дали демонстраторот е женет, (мажена) или само „така“ носи прстен!
avatar
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by the nurse on Вто Ное 09 2010, 16:37

Најважни се децата.Прстенот не е важен,но отсликува обично што носиш во срцето flower
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by alisa on Вто Ное 09 2010, 16:40

keti напиша:За општо добро на сите, да....Инаку последиците се катастрофални, најмногу за поколението... Овде не се земени во предвид чувствата на брачните партнери ...тие мора сами да се погрижат за себе и да си го сменат својот поглед на заедничкиот живот...Прашање е само кој ќе излезе победник во таа битка!...


На која битка мислиш, на бракот? Нормално е дека прстенот не ги држи брачните другари заедно, во легендата се објаснува само симболиката, односно зошто е „обичај“ прстенот при венчавањето да се става баш на тој прст, а не дека тие ќе останат врзани вечно заедно (само затоа што го ставиле прстенот баш на тој прст)иако не сакаат!
avatar
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by keti on Сре Ное 10 2010, 00:27

Овде само ја проширивме темата, и мислам дека е тоа добро...
А сега да го објаснам она што го напишав погоре: Доколку има несогласување во бракот, најмногу страдаат децата, но и брачните партнери. Несогласувањето настанува поради различните погледи на заеднички живот, што значи дека е потребно усогласување на ставовите, или во краен случај, за општо добро на сите, потребно е партнерите да се променат самите себе си и да си ја пронајдат убавината во заедничкото живеење...
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by keti on Сре Ное 10 2010, 13:41

alisa напиша:Кинеската легенда тоа го објаснува мошне едноставно и уверливо.

Палците ги претставуваат родителите.

Показалците се браќата и сестрите.

Средниот прст си ти.

Четвртиот прст е твојот пар (партнер).

Малите прсти се децата.


Сега склопете ги дланките и средните прсти поставете ги како што е прикажано на сликата
1. Обидете се да ги раздвоите палците (родителите), се раздвојуваат затоа што не треба да живеат со вас вечно. Повторно спојте ги.

2. Обидете се да ги раздвоите показалците (браќата, сестрите и пријателите), се отвораат затоа што сите имаат свои животни патишта и заминуваат.

3. Обидете се да ги раздвоите малите прсти (вашите деца) – се отвораат затоа што децата растат и си заминуваат. Повторно спојте ги.

4. Конечно, обидете се да ги раздвоите прстите наменети за вереничкиот прстен. Тоа е невозможно. Судбински сте поврзани и затоа венчалниот прстен се носи токму на овој прст.


БИ САКАЛА ДА ЗНАМ ЗОШТО САМО СРЕДНИТЕ ПРСТИ СЕ СВИТКАНИ ИЛИ ВОВЛЕЧЕНИ КОН ВНАТРЕШНОСТА НА ДЛАНКИТЕ...КОЕ Е НИВНОТО ЗНАЧЕЊЕ???
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by trpe on Сре Ное 10 2010, 14:02

Чисто практично:Само на тој начин, до малите прсти не можат да се раздвојат
avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by Кидман on Сре Ное 10 2010, 18:40

тоа така за да ги ѕирнеш од долу свекор ти и свекрва ти дали се уште живи
avatar
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by zbunet on Сре Ное 10 2010, 19:58

Пред брак се среќни, во брак треба да се борат за да бидат среќни.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by the nurse on Сре Ное 10 2010, 20:08

Немажените им завидуваат на мажените,а овие пак радо би се мењале ... kez
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by keti on Чет Ное 11 2010, 11:34

trpe напиша:Чисто практично:Само на тој начин, до малите прсти не можат да се раздвојат

Јас мислам дека има поинаква симболика...Ако средниот прст сум „јас“, за да имам убав брачен живот треба да се ослободам од сопственото его, и да ги победам сопствените пороци кои можат да ме изманипулираат, а тоа е можно само со голема верба во себе или „молитва“ (таква положба симболички заземаат свитканите прсти и затоа само тогаш не можат да се раздвојат)...Е сега, големината на човекот се состои во тоа што, ако едниот брачен другар ја спознал таа вистина, тогаш треба да му помогне на другиот брачен другар да го стори истото, и така ќе живеат убав живиот и сите ќе бидат среќни, а најмногу децата...
Ова е исто како во приказните со „hаpy end“, но изгледа реалноста е сосема поинаква... smesko
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by zbunet on Чет Ное 11 2010, 11:57

Во врска со средниот прст многу често е
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by keti on Пет Ное 12 2010, 01:58

Збунет, ти така размислуваш зошто си „збунет“, а Трпе сигурно не го дели твоето размислување зошто мора да „трпи“...
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by zbunet on Саб Ное 20 2010, 12:59

avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by zbunet on Вто Дек 07 2010, 12:53

Зошто среќно оженет бара и други жени? За и нив да ги направи среќни
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by Тото on Сре Дек 08 2010, 00:39

Моите пред тоа биле тенки mladozenci
avatar
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by the nurse on Чет Дек 23 2010, 10:28


Такви како пред сме секој ден на работа,а вечерва како потоа одиме на забава! trepka
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by the nurse on Вто Јан 11 2011, 19:58avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by trpe on Чет Јан 13 2011, 13:07

avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by zbunet on Вто Јан 25 2011, 15:46

Potoa smesko

avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пред и потоа

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 11 Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот