Шминка и козметика

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Шминка и козметика

Пишување by alisa on Нед Aвг 08 2010, 11:12

Колку често се шминкате, каква шминка употребувате, каква козметика, разни козметички рецепти и совети

П.С. Може да дискутираат и мажите околу козметиката и каква шминка би сакале да видат!!!


avatar
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by the nurse on Нед Aвг 08 2010, 21:07

Природен пилинг(одговара на сите типови кожа):1 лажиче мед и 1 лажиче сол,убаво се мешаат и со таа смеса се трие 3-5 мин.предходно исчистено лице. flower Природно освежување на лицето(додека работите нешто друго).Лупите краставица,која ќе ја изедете(така е поздраво),но изгребете ја целата по должина со вилушка во близина на вашето лице,да ве испрска и кога ќе ја исечете краставицата,добивате форми како цветови,а лицето примило природен тоник. flower
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by the nurse on Нед Aвг 08 2010, 21:22

Инаку,фала Клементина што ја отвори оваа тема.Козметика препаративна и декоративна користам од млади години(во последниве неколку години најмногу од,,Ејвон,,пошто сум претставник) и нека не ве лажат вас помладите ако се шминкате од млади години,побрзо ќе остарите.Тајната е да се користи она што ти одговара лично,за жал поскапото е секогаш подобро и на крај:Никогаш,ама баш никогаш не легнувајте си со шминка!!! ne Парфеми:Француските(за мене) се најдобри,никогаш не сум купила парфем со име на некоја ,,селебрити,,.Немам ништо против,ама може ли Џенифер Лопез или не дај боже Бритни Спирс,да имаат подобар парфем од Шанел,Диор,Живанши,Унгаро,Нина Ричи,Пако Рабан...
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by zbunet on Пон Aвг 09 2010, 00:05

Eee, kolku sminka sum se iznalapal
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by the nurse on Пон Aвг 09 2010, 00:34

E , ne ocekuvav deka i vo sminki ce se zamesas,no ti si,,salt and pepper,,ne se moze bez tebe... paga smea nikako!
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by the nurse on Вто Aвг 31 2010, 16:22

Против целулит(а не за целулит,како што пишува на некои производи)јас секогаш,ама баш на секое туширање со онаа грубата страна на сунѓерот за бањање онака крвнички се масирам на критичните делови,и делува навистина.Е сега не лошо и да се намачкаш потоа со анти-целулитен препарат(цела година го имам ,ама кој да се мачка).Божем,,тато,,се пријави,па те јас не сакам,те он не може...и така,ама тоа е друга тема mastika
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by zbunet on Вто Aвг 31 2010, 16:41

Плати некоја да те мачка, некоја...еве муж ти нека ти одбере и да видиш како ќе се замеша и он да помогне
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by the nurse on Вто Aвг 31 2010, 17:23

paga smea Ќе плаќам,како не, кога има некој за бесплатно...
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by Кидман on Вто Aвг 31 2010, 17:25

hot nurse напиша: paga smea Ќе плаќам,како не, кога има некој за бесплатно...

detali, detali....
avatar
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by zbunet on Вто Aвг 31 2010, 17:36

Кога имам некоја работа, граѓевинска на пример, си викам мајстор и му плаќам дневница, нормално со ручек. А пријателите „ Е шо си па и ти, шо не не викна “ А ја си викам „ Како не, пива, ручеци, забушавање, па фушерај и не можам да му преречам ...“
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by the nurse on Вто Aвг 31 2010, 17:44

Па.не реков дека сум прифатила,само дека има понуди... kez
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by zbunet on Вто Aвг 31 2010, 18:52

Има и кај мене...како наведов, ама не се за озбилно
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by the nurse on Вто Aвг 31 2010, 19:49

На овие години ништо не е за озбилно kez
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by the nurse on Сре Сеп 15 2010, 17:57

Сабајле маж ми:-Од што да се намачкам од овие?Ми се појави некое црвенило на лицето!...А зел во едната рака пилинг за тело,а во другата третман за коса kez Мажи!...и козметика... flower
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by zbunet on Сре Сеп 15 2010, 18:10

Ko pita ne skita
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by trpe on Пет Сеп 17 2010, 19:38

Еднаш земав некој бел шампон да си ја измијам косата и воопшто не правеше пена. Мене ми личеше на .

И кога прашав зошто шампонот не пени, ми се изнасмеаа и ми кажаа дека тоа всушност бил некој регенератор за коса
avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by keti on Пет Сеп 17 2010, 23:32

Трпе, Трпе...читај што пишува на производите...
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Нанесување туш за очи

Пишување by alisa on Пет Окт 22 2010, 11:52

1. За мали очи. Повлечете ја линијата со црн туш по горните капаци така што постепено ќе се задебелува кон надворешните рабови. На работ на долните трепки повлечете тенка линија со некоја посветла боја како златна, сребрена или бела.

2. Вцрвенети очи. Линијата на горниот капак нанесете ја со пастелен темен туш. Потоа преку тушот, на надворешните рабови на горниот капак нанесете нежна неутрална сенка за очи (сива или кафена), и со истата сенка повлечете тенка линија по рабовите на долните капаци од очите.

3. Уморни очи. Тенка линија повлечете по самиот раб на горните трепки, внимателно виткајќи ја нагоре кон самиот надворешен раб на капакот.

avatar
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by Александра on Саб Окт 23 2010, 21:16

avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by Александра on Саб Окт 23 2010, 21:16

во мое време волкот одвај ја наоѓаше Црвенкапа во шумата, а денес ...
Последната промена е направена од dalas2no на Нед Окт 31 2010, 00:31. Мислењето е променето 1 пати
avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by trpe on Нед Окт 24 2010, 02:52

avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by keti on Сре Ное 24 2010, 02:02

Маска на гејшите
Стотици години гејшите ја користеле оваа метода за разубавување на кожата на лицето, а неодамна се дознало дека ја користи и Викторија Бекам. Се работи за тоа дека на лицето се става измет од славеј, кој претходно е стерилизиран, и содржи ензими многу важни за кожата. Ваков спа-третман нудат во Њујорк, на Хаваи и во Јапонија.


avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by keti on Сре Ное 24 2010, 02:06

Вијагра за коса

Спа-третманот под ова име го нудат во фризерскиот салон во Лондон. Станува збор за мешавина од сперма од бик и корен од едно растение богато со протеини. Велат дека вака се засилува уништената коса. Во истиот салон нудат и третман за коса со кавијар.


avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by keti on Сре Ное 24 2010, 02:07

Змии против напнатост
Во Тел Авив во Израел нудат спа-третман за 70 долари во кој по вас ќе се влечат шест неотровни змии. Велат дека ова сигурно ја намалува напнатоста, но само кај оние што не се плашат од змии.


avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Инстант шминка

Пишување by alisa on Пон Фед 07 2011, 17:00

Наскоро би требало да се најде и кај нас

avatar
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Re: Шминка и козметика

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот