Народни лекови

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Re: Народни лекови

Пишување by zbunet on Вто Aвг 31 2010, 12:03

А детето многу го сакаше шизикот и сега мајка му не ќе му го крши атерот ?
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Нед Сеп 12 2010, 00:07

Боже,што ден ќе беше.Цело време сум со главоболка,ништо не ми помага. help
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Александра on Нед Сеп 12 2010, 01:59

пет минути бавни вежби за врат обично ми помагаат.
позиција на прави агли: седиш исправено, и стабилно (и удобно) на стол или кревет. колената благо разделени, нозете свиткани под прав агол, стопалата целосно потпрени на подот. грбот исправен, рамена зафрлени наназад, рацете лабаво спуштени покрај телото, дланките со благо разделени прсти потпрени на натколениците.

вежба 1: вратот е исправен, очите затворени. додека бавно земаш воздух полека ја зафрлаш главата наназад додека да почувствуваш затегање и ја задржуваш положбата додека не се изгуби затегањето (2-3 секунди) . Полека ја враќаш главата напред додека издишуваш и така додека ја наведнеш главата надолу додека не почувствуваш затегање (кое може да ти изгледа како ги влечеш муслулите од пола грб нагоре) ја задржуваш положбата без дишење додека не попушти чувството на затегнатост (2-4 секунди). Така неколку пати. Битно е дишењето да биде природно, да не ти недостига воздух или да ти пукнат градите од предолго вдишување.

вежба 2: Исто само лево десно (уво кон раме). Исправен врат. Земаш воздух и полека го испушташ додека ја навалуваш главата кон едното рамо до момент на затегање. 2-3 сек да се смири затегањето (без дишење) и се враќаш кон исправена позиција со бавно земање воздух. малку застануваш задржувајќи го здивот, па продолжуваш кон другото рамо додека бавно го испушташ воздухот и до момент на затегање. итн

вежба 3: ротација на врат - брада кон рамо. исправен врат. вдишуваш. бавно издишуваш додека го вртиш лицето кон лево (без веднење) до моментот на затегање. 2-3 секунди не дишеш, затегањето попушта, па полека вдишуваш и се враќаш до позиција на лицето право напред го задржуваш здивот и продолжуваш со испуштање на воздухот кон десно ...

вежба 4: ротација на главата - цел круг. кога е главата сосем назад е максималното вдишување и почнува издишувањето, кога е главата сосем напред надолу е максималното празнење и почнува вдишувањето. оваа вежба има два дела, една тура во правецот на стрелките на саатот, другата - обратно.

битно!
1. р`бетот да е исправен и очите затворени
2. рамената да не се креваат, цело време се слободно опуштени.
3. секоја екстремна позиција е до личното чувство на затегнатост и се задржува накратко додека чувство на затегнатост не попушти.

не знам колку бев јасна. важно е да не се измачуваш. ова не е вежба на издржливост, туку на релаксација која истовремено го подобрува крвотокот и ја ублажува вкочанетоста на вратните мускули кои страдаат не само поради лошата положба туку и напнатоста што не следи во текот на денот.
avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Нед Сеп 12 2010, 11:02

fala guska
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by keti on Нед Сеп 12 2010, 22:38

Вежбите се навистина корисни, ги испробав сите...
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Александра on Нед Сеп 12 2010, 23:57

flower

се прават токму по дадениот ред и траат токму 5 минути

забелешка: се извинувам на администраторот. не е народен лек, но се надевав дека на Хоти малку ќе и` помогне околу главоболката
avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Пон Сеп 13 2010, 16:42

Благодарам,навистина помогна.А и времето беше лошо викендов,денес мене барем, навистина ме огреа сонцето sonce
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Кидман on Пон Сеп 13 2010, 17:04

е аман веќе со овие вежби
ме напраивте љубопитна, па морав и јас да ги пробам

Лесни се и добри, нешто како Мрзливите макарони, хихихихихи.....
avatar
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Тото on Пон Сеп 13 2010, 18:05

Вежбите на далас ме потсетија на еден летен камп gnjurec
... една баба фискултурка секое утро не окапуваше со тие вежбите за врат lut .
Кутрата игледа мислеше дека сите имаме шилци како неа. На крај не тераше да вртиме кругови со рамењата, врти врти наназад, врти врти нанапред.
avatar
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Пон Сеп 13 2010, 18:20

Слушај мали,таа твоја ,,баба,, на тоа време,можеби ги имала нашите сегашни години,а можеби и помалку... kez Немој сега да се вреѓаме,молам!
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by zbunet on Пон Сеп 13 2010, 20:43

Ја поише си ги сакам сегашниве баби
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Александра on Сре Ное 10 2010, 01:23

слаткото сонче е најдобро лекче
avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Пет Ное 19 2010, 16:24

Морков Попречниот пресек на морковот личи на зеницата на човечкото око.Науката покажала дека морковот делува благотворно на функцијата на очите.
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Пет Ное 19 2010, 16:29

ДоматЦрвен е и има четири комори ,баш како и нашето срце.Сите истражувања покажуваат дека е чиста храна за срцето и крвта.
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Пет Ное 19 2010, 16:36

ГрозјеСекој грозд со формата потсетува на срце и секое зрно е како црвена крвна клетка.Одличен чистач на крвните садови и благотворен лек за крвта и срцето.
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Пет Ное 19 2010, 16:43

ОревЗарем не ве потсетува со формата на мозок?Токму за тој орган е благотворен.Помага со својот состав во одржувањето и развивањето на мозочните функции.
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Пет Ное 19 2010, 16:51

Грав Ги лечи и одржува нашите бубрези.Самата форма на гравот ја покажува намената за тие органи.
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Пет Ное 19 2010, 16:59

Авокадо и КрушаСо својот облик потсетуваат на женската матка.Токму за неа се благотворни.Посебно авокадото,доволно е да се изеде 1 неделно за нормална и здрава функција на матката.
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Пет Ное 19 2010, 17:03

Маслинки Личат на јајниците кај жената и помагаат во нивната функција.
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Пет Ное 19 2010, 17:06

Портокал Со формата потсетува на женските гради и ги штити од опасни болести.
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Пет Ное 19 2010, 17:11

Смокви Полни се со ситни семчиња и обично висат во пар.Кај мажите помагаат во зголемувањето на бројот и подвижноста на сперматозоидите.
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Пет Ное 19 2010, 17:15

Кромид Не тера да плачеме,но со тоа ни ги чисти очите.Неговите клетки потсетуваат на нашите епителни.Заедно со неговиот партнер Лукот се одлични природни антибиотици.Има уште многу во Божјата апотека,само треба да се побара...
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by keti on Пет Ное 19 2010, 17:24

Многу корисни совети и што е најважно сето ова овошје и зеленчук го имаме во изобилие...
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Кидман on Пет Ное 19 2010, 20:35

hot nurse напиша:Смокви Полни се со ситни семчиња и обично висат во пар.Кај мажите помагаат во зголемувањето на бројот и подвижноста на сперматозоидите.


браво хоти, стварно интересно
само не ми е јасно што придвижуваат кај мене семчињата од смокви
Еј, јас сум луда по смокви. Кога ги има, ги јадам по цееееееееллл ден и никогаш не ми е доста
avatar
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by zbunet on Пет Ное 19 2010, 20:54

Значи морковот, краставицата, праз... kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот