Народни лекови

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Народни лекови

Пишување by zbunet on Нед Јун 27 2010, 19:13

Кога ме боли грло и чувствувам дека ќе настинувам користамИ често сум успеал да спречам
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by zbunet on Нед Јун 27 2010, 19:23

Кога ќе се учукам или шинам

avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by zbunet on Нед Јун 27 2010, 20:10

Koga imam kiselini
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Кидман on Сре Јун 30 2010, 20:42

кога не те сака дечко ти, јади чоколади
појќе делува ако си отвориш бонбониера - одвиткувањето на чоколатцата дополнително смирува

avatar
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by keti on Саб Jул 03 2010, 22:17

Кога ќе ти дојде некоја лоша мисла што ти го мачи срцето, тогаш треба четириесет дена да ги пееш овие зборови „Се што било - поминало и се што ќе биди - ќе помини“. и ќе оздравиш...

Овој народен лек е напишан во „Царската ќерка и екимо“... „Лоша мисла цела болес“ - македонска народна приказна напишана на прилепски дијалект од средината на XIX век.-Марко Цепенков.
Приказната може да се прочита во форумот Македонски народни приказни...и поставена е од Клементина...
bravo за Клементина...
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by zbunet on Вто Jул 06 2010, 22:17

Lapnav kafetin, bedoksin, oligovit, vitamin c i sega cekam...ili
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Сре Jул 07 2010, 10:35

Dobar e ,,Ventor,,no samo za onie so nizok TA,inace moze da go pokaci incidentno i da ti napravi druga belja.Ne si edinstven i jas vcera imav cuvstvo deka... umren
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Чет Jул 15 2010, 00:58

Pravev vecerva eden lek za namaluvanje na trigliceridi i LDL vo krv.-3 limoni,1 l voda,3 glavici luk.Sokot od limonite se cedi i se ostava na strana.Korata od limonite se vari 10 min.se dodava lukot iscisten i zdroben, normalno i se vari uste 10 min.Smesata se ladi,ubavo proceduva ,se dodava sokot od limonite.Se cuva vo staklen sad,vo frizider i se pie po edno rakieno casice nautro.Koj moze da izdrzi da go pravi i da go pie,povelete!Za cudo limonot go pokriva mirisot na lukot.A,ce zaboravev.Se pie 20 dena,pa se pravi pauza 20 dena.Receptot ni e od edna mnogu vitalna baba,koja se fali deka se oseca kao devojcica... trepka
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Пет Jул 16 2010, 19:07

Masloto od kantarion e najdobro ako sam si go napravis.Vo extravergine olive oil se stavaat svezi cvetovi od kantаrion nabrani od cisto mesto,kade nema izduvni gasovi.Stoi 40 dena na sonce da dobie crvenikava boja i se proceduva.Pokraj za izgorenici,kako sto pisa pogore kolegata , Hiperici Oleum moze i da se pie(koj moze)za gastritis,gastricen i duodenalen ulkus,crevni poremetuvanja,zolcni vospalenija i kamcinja vo zolcka.Za kamcinja vo bubreg e dodatna terapija,a moze i cisto maslinovo maslo pomesano so sok od limon.Za kamenja vo bubreg vazno e da se zeme spasmolitik i mehanicki so gravitacija da gi isfrlis ripka DVIZENJE!


Последната промена е направена од hot nurse на Саб Jул 17 2010, 20:00. Мислењето е променето 1 пати
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Пет Jул 16 2010, 19:11

Da, de ne mislev u mesto da ripka. kez
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Саб Jул 17 2010, 19:59

Барав скоро за мој човек еден редок антибиотик и додека успеав да го најдам,една докторка(точно е дека се повеќе и повеќе се роботски раководени од фармацеутската индустрија)ми препорачува нешто ново.Да појаснам,барав нешто јако за бактеријата Essherihija colli,а наводно новиов лек убива(гратис) и Candida albicans,што е за жени идеално.Зборот ми е за составот на лекот.Чист хибискус,спакуван уредно во капсули.Цена нормално 10 пати поголема од чајот од хибискус.Значи за урогенитални инфекции,покрај добропознатите увин чај и брусница,земете и чај од хибискус.Не може да штети!
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by zbunet on Пон Aвг 30 2010, 17:21

Коа ја боли нешо ја масирам со овој делфиновИли рачноИ за крај и’ давам


avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Пон Aвг 30 2010, 17:59

seti se Ту па ја сестра,а ништо не знам вакви работи! kez
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by zbunet on Пон Aвг 30 2010, 21:15

Sega si pobogata za edno znaenje
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Пон Aвг 30 2010, 22:37

Вечерва после работа,а пред еден роденден влегов во една џиџимиџарница и кога гледам ваков делфин.Ќе си го купев,ама штом прочитав,нешто infrared,не сакам такви работи,па се откажав.Зборот ми беше,која случајност kez
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by zbunet on Пон Aвг 30 2010, 23:18

Ma kakvi infrared, obicna sijalicka so crveno staklo, go plativ 500 den, koj ti dava infrared za tolku ?
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Пон Aвг 30 2010, 23:51

А што ќе ти е тогаш сијаличката?Абе човечка рака не може ништо да замени! trepka
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by zbunet on Вто Aвг 31 2010, 10:53

Oti e crvena i seksi
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Вто Aвг 31 2010, 11:10

Па,ти не си Бик во хороскоп, да се палиш на црвено?! trepka
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by zbunet on Вто Aвг 31 2010, 11:17

Штом се загрее, а ја ко сламка и одма горам
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Вто Aвг 31 2010, 11:21

Штом брзо се палиш значи си здрав и млад flower
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by zbunet on Вто Aвг 31 2010, 11:26

Најчесто ми се замера дека на ништо друго не мислам. На пример кога ќе почне некој филм прво прокоментирам кој со кого ќе се онади и секогаш погодувам
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by the nurse on Вто Aвг 31 2010, 11:32

paga smeaОбично и јас погодувам,кој со кого ќе се ,,земе,,!
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by zbunet on Вто Aвг 31 2010, 11:36

Па вчера баш гледав еден филм на тв кога муж и’ пред умирање му вика на шизикот да ги спаси жена му и детето, а претходно она го глеаше со оној “ ДТЕ“ поглед и таман му се погоди.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Кидман on Вто Aвг 31 2010, 11:59

овците на број
avatar
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот