Математика - баук или интересна наука

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by trpe on Вто Јан 11 2011, 13:57

Мајка го прашува прво-одделенчето:
- Колку е три плус четири?
- Седум.
- А седум плус пет?
- Не знам! До дванаесет се уште не сме учеле.
avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Американска математика

Пишување by trpe on Пон Јан 17 2011, 14:19

Еве еден интересен факт - за да се создаде метална паричка од еден цент, Американците тоа ги чини повеќе од еден цент.

Поточно, за да создадат еден цент, нив ги чини тоа точно 1,62 центи.

Причината за ова се поскапените цени на цинкот и бакарот, од кои се создава металната пара. Всушност, ваквата ситуација постои уште од 2006та година!

Иако имало иницијативи производството да се замени со поефтини материјали или пак целосно да се отфрли центот, сепак Американскиот Конгрес ги одбивал сите овие идеи. Изгледа тие имаат некоја посебна "логика".

avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by Александра on Пон Мар 28 2011, 19:44

Тројца требало да преспијат во хотел и платиле по 10 евра за трокреветна соба.

Изутрина другиот рецепционер забележал дека е направена грешка и дека трокреветна соба не чини 30, туку 25 евра. По портирот им пратил 5 евра кусур.

По скалите портирот се мислел како да подели 5 евра на тројца и решил да им врати на тројцата по едно евро , а остатокот од две евра да го задржи за себе.

Така на крај гостите платиле не по десет туку по 9 евра,

3 х 9 = 27

портирот задржал 2 евра,

27 + 2 = 29

и едно евро фали! Каде е?
avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by the nurse on Пон Мар 28 2011, 20:20

Чекај,чекај...25 евра за собата плус кусур по 1 евро за секој се 28 евра(а не 27),и за портирот 2 евра, ете ги 30 евра.
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by Александра on Пон Мар 28 2011, 21:00

Не.
Тие не платиле 25 евра, туку платиле тројцата х 10, значи 30.
По едно добиле назад, па така трошокот им е намален на 9 евра по човек. Значи заедно оставиле 27 евра во хотелот.
Две евра се кај портирот. Сеуште фали едно евро.
avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by zbunet on Вто Мај 03 2011, 21:50

Жените се разбираат од математика, но понекогаш прават грешки при множење со непознато и не им излегува правилно резултатот. kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by trpe on Нед Мај 29 2011, 16:21

Што е црно, бело и страшно?
- Тест по математика!

avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Вто Мај 31 2011, 10:05

Кога си добар математичар тестот по математика треба да ти биде задоволство... kez
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by zbunet on Сре Јун 22 2011, 16:08

Zosto li vo matematikata najlesni ni' se sobiranje i mnozenje? kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Сре Јун 22 2011, 18:06

Зошто???
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by zbunet on Сре Јун 22 2011, 19:56

Zatoa sto za nas e prirodno da grabame, a posle...ako ostane nesto i ako ni' se kefne i da podelime smesko
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Вто Aвг 23 2011, 17:49

Никогаш не ми било интересно да го бројам кусурот што ми го даваат кога купувам некој производ во продавница...можеби зошто имам доверба во продавачот...а може да е и затоа што секогаш ми биле проблем едноставните математички операции... kez
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by zbunet on Вто Aвг 23 2011, 17:57

Pa normalno, koga si se zanimavala so ednostavni raboti ? kez
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by trpe on Пон Ное 28 2011, 11:24

avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by trpe on Пон Дек 26 2011, 12:08

avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by trpe on Чет Фед 09 2012, 17:00

avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by trpe on Вто Фед 14 2012, 12:28

avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by trpe on Сре Фед 15 2012, 12:41

avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by the nurse on Сре Мар 21 2012, 16:00

avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот