Математика - баук или интересна наука

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Пон Jул 26 2010, 01:57

Што се случува со тебе Трпе? Немој вака да шеташ по улица зошто може да те нападнат жените...
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by trpe on Пон Jул 26 2010, 23:23

Јас храбро ќе се бранам
avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Сре Jул 28 2010, 01:06

Трпе, Трпе.. ....
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Сре Jул 28 2010, 23:32

avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by Александра on Саб Jул 31 2010, 12:42

avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by the nurse on Саб Jул 31 2010, 13:15

А+ palce
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by Александра on Нед Aвг 01 2010, 14:21

avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by the nurse on Нед Aвг 01 2010, 19:07

Ох,затоа јас бев единственото женско во математичката секција,на времето trepka
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Вто Aвг 03 2010, 15:25

dalas2no напиша:


Оваа формула мора да ја измислил некој маж, но и оценувањето сигурно било од маж... kez
Во секој случај интересна математика... bravo guska
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Задача

Пишување by alisa on Пет Aвг 06 2010, 14:23На две дрва стоеле 36 птици. Откако од првото дрво излетале 8 птици, а потоа од второто дрво на првото дрво прелетале 3 птици, бројот на птици на двете дрва се изедначил.


Прашање: Колку птици биле на првото, а колку на второто дрво на почетокот?
avatar
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by Тото on Пет Aвг 06 2010, 15:01

На две дрва стоеле 36 птици. Откако од првото дрво излетале 8 птици, а потоа од второто дрво на првото дрво прелетале 3 птици, бројот на птици на двете дрва се изедначил.
Прашање: Колку птици биле на првото, а колку на второто дрво на почетокот?

х + у = 36
х - 8 + 3 = у - 3
------------------
у = 36 - х
------------------
х - 5 = 36 - х - 3
2х = 38

х = 19
у = 17


Проверка: х - 8 + 3 = у - 3
19 - 8 + 3 = 14
17 - 3 = 14
avatar
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by alisa on Пет Aвг 06 2010, 15:40

avatar
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by the nurse on Пет Aвг 06 2010, 16:59

palce Умни деца, bravo за двајцата!
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by fragola on Пет Aвг 06 2010, 22:24

avatar
fragola


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by the nurse on Пет Aвг 06 2010, 22:26

kez Задачава е од тие американските? flower
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by zbunet on Пет Aвг 06 2010, 22:31

То мајсторе !
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Саб Aвг 07 2010, 13:30

Еден "авторитет" упорно ме убедуваше дека нашиот народ не бил паметен, а мојот коментар беше дека кај нас народот е премногу паметен и сестрано образован, но бидејќи не може да си го пронајде правото место во земјата (можеби, поради недоволна подршка од одредени "фактори") заминува во други земји, каде обично е почитуван и наградуван за својата работа...
за сите "Мекичари" и нивниот допринос во оваа тема...
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by Кидман on Саб Aвг 07 2010, 16:31

fragola напиша:ааааааааааааа...... колку ми е секси задачаваааааааааа.................
avatar
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Чет Сеп 02 2010, 19:51

Еден јапонски научник Шигеру Кондо успеал да ја пресмета нумеричката вредност на бројот Пи до пет трилиони децимали и со тоа го поставил новиот светски рекорд во пресметување на Пи.
Изработката на компјутерот со помош на кој дошол до бројот од пет децимали го чинела 13.000 евра.
Интересен е податокот што за малку ќе му пропаднел цел проект, бидејќи излегол осигурувачот во моментот кога неговата ќерка го вклучила фенот за да ја исуши косата.kez
За среќа, податоците се зачувале благодарение на тоа што компјутерот имал можност од десетминутно префрлање на друг извор на енергија...


avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Математички проблем

Пишување by trpe on Сре Сеп 15 2010, 19:21

Денес мајката е 21 година постара од детето. За 6 години, мајката ќе биде 5 пати постара од детето.

Прашање: Каде е таткото на детето во моментов?


Решението е малку подолу:
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Решение:Денес синот има Х години, а мајката Y години, значи:
X+21=Y (мајката е постара од детето 21 година)За 6 години мајката ќе биде 5 пати постара па затоа:
5(X+6)=Y+6Ако ги замениме познатите ќе добиеме:
ако:
X+21=Y
и
5(X+6)=Y+6
тогаш
5(X+6)=(X+21)+6
следствено:
5X+30=X+21+6
и:
5X-X=21+6-30
Па ќе добиеме:
4X=-3
Од тука следува дека
X= -3/4 година = -9 месеци

Одговор: Сега детето има минус 9 месеци – значи:
Таткото во моментот е над мајката
avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by the nurse on Сре Сеп 15 2010, 22:51

paga smea Не само математика,тука има и физика!Одлична задача!(е сега некој може да препрашува точно кој над кого е,ама тоа се финеси...)
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by trpe on Чет Сеп 16 2010, 13:38

Наставничката го прашува Трпе:
- Трпе, со кој метод ќе ја решиме оваа дропка?
- Со методот на безнадежен обид, наставничке.
avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

РАЗЛИКА МЕЃУ СИНУСОИДНО И ХАРМОНИЧНО ДВИЖЕЊЕ

Пишување by trpe on Саб Дек 18 2010, 11:59


Што е разликата меѓу синусоидно и хармонично движење?


1. ЗА ИНЖЕНЕРИ:2. ЗА ОНИЕ КОИ СЕ ТАПА ВО МАТЕМАТИКА, ЕВЕ ОБЈАСНУВАЊЕ, ОВА Е СИНУСОИДНО ДВИЖЕЊЕ


3. А ОВА Е ХАРМОНИЧНО ДВИЖЕЊЕ
4. И НА КРАЈ, ОБЈАСНУВАЊЕ ЗА ТАПА МАТЕМАТИЧАРИТЕ, ОВА Е КЛАСИЧНА КОМБИНАЦИЈА НА СИНУСОИДНО И ХАРМОНИЧНО ДВИЖЕЊЕ

Мислам дека математиката воопшто не е толку комплицирана, ако е добро објаснета, нели?
avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Како множат Јапонците

Пишување by trpe on Вто Дек 21 2010, 17:11

avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by trpe on Пет Јан 07 2011, 22:00

Ако броев од прееска колку палачинки изедов, па и уште ако ги делам, колку солени, колку со еурокрем, колку со мармалад, е тоа веќе „виша математика“ pale
avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот