Математика - баук или интересна наука

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Саб Јун 19 2010, 20:29Во секојдневниот живот постојано користиме некои математички поими, без да размислуваме за тоа. Еве неколку примери
Кога треба да стигнеме на време на некој закажан настан, пресметуваме колку време ни е потребно да се приготвиме, односно да се измиеме,нашминкаме,облечеме, да направиме фризура и така натаму, а при тоа да не задоцниме.
Или, кога треба да купиме нешто од продавница пресметуваме кои продукти можеме да ги купиме, собирајќи ја нивната цена, а имајќи во предвид со колку пари располагаме.
А еве уште еден интересен пример. На секој ни се случило да речеме дека ни се појавил некој проблем кој што треба да го решиме. Проблемот и решавањето се повторно математички поими...
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Саб Јун 19 2010, 20:36

Зборот МАТЕМАТИКА може да се анализира и од аспект на Нумерологијата.
М+А+Т+Е+М+А+Т+И+К+А
4+1+4+5+4+1+4+1+2+1=27=2+7=9


Бројот 9 На оваа наука и е потребен многу простор. Често е револуционерна, посебна, бара реформи и секогаш сака нешто друго и нешто ново... kez
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Саб Јун 19 2010, 20:42

Разгледувајќи ги темите во форумот наидов на еден интересен математички пример поставен од Трпе и решив овде да го преместам...

„..Уште од мали не лажеа дека 1=1 или 2=2 и никако не може да биде 1=2. Но, не е така. Еве ви доказ:


1. a = a


2. a2=a • a


3. додаваме –a2 на двете страни (исто ти се фаќа) и испаѓа:

a2-a2=a • a-a2


4. (a-a)(a+a)=a(a-a)


5. подели и на двете страни со (a-a) и испаѓа:a+a=a


6. 2a=a


7. a=1


8. 2=1


Значи 2=1, нели?....“
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Саб Јун 19 2010, 20:57

Мислам дека покрај тоа што не лажеле дека 1=1 и 2=2, заборавиле да ни кажат и дека 0=0

Доказ: Ако 2а=а и ако а=0 тогаш следува
2•0=0 или
0=0
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by zbunet on Саб Јун 19 2010, 21:01

Ја на табла :
- Х ќе сее... Х ќе сее...
А па учителката таа покварената шо ме урочи :
- Тебе ќесето празно ќе ти биде како гледам !
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Саб Јун 19 2010, 21:03

Еве уште еден интересен математички проблем, кој што пробал на свој начин да го реши Трпе....


„...Замислете си дека сте во пустина и во раката имате круша, а ве брка лав.
Како ќе стасате до Рим ?Ќе ја фрлиш крушата и пошто крушата под круша паѓа, тап ете ти дрво . Се
качуваш на дрво и пошто лавот не може да се качи ти паѓа камен од срце
и ќе го отепа лавот. Е сеа тука пошто си се спасил автоматски си на
коњ. Коњот ги знае сите патишта, а сите патишта водат до Рим. Така да,
кај и да е ќе стасаш до таму !!!...“
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by the nurse on Саб Јун 19 2010, 22:23

Otsekogas sum ja sakala,steta sto otidov vo skroz drugo nesto da ucam i rabotam.Ama,ako treba da im se objasni na decava nesto,tuka sum.Na golemiot mu objasniv deka treba da ja sfati kako igra,i fala bogu nemame problem.Najbitno e da ja razbiras.Vo osnovno redovno me pracaa na natprevari,i redovno bev vtoro mesto.Nastavnickata sizese:-Teskoto go resila,lesnoto go zgresila!
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by zbunet on Саб Јун 19 2010, 22:31

Pa, interesna konstatacija. Se poveke doznavame za tebe.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Чет Јун 24 2010, 13:12

Еве уште една интересна математика......

1х9=9 ............0+9=9
2х9=18...........1+8=9
3х9=27...........2+7=9
4х9=36...........3+6=9
5х9=45...........4+5=9
6х9=54...........5+4=9
7х9=63...........6+3=9
8х9=72...........7+2=9
9х9=81...........8+1=9
10х9=90.........9+0=9
Резултатот на производот од двете бројки кога ќе се соберат секогаш даваат бр.9... зарем не е магичен број ....
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by trpe on Чет Јун 24 2010, 15:41

Наставничката: Колку е половина од 8?
Малиот Трпе: Вертикално или хоризонтално?
Наставничката: Како мислиш?
Малиот Трпе: Па вертикално е 3, а хоризонтално 0.
avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Саб Јун 26 2010, 22:20

Како математичарот ја повикува кокошката?...3.14, 3.14, 3.14...
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Саб Јун 26 2010, 22:27

Учителката на таблата напишала 2:2 и прашала: „Колку е резултатот?“. Сашо кренал рака и одговорил: „Па нерешен е, учителке.“
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Саб Јун 26 2010, 22:38

Во едно кафуле седеле физичар, биолог и математичар, долго време пиеле кафе и гледале во куќата преку пат во која влегувале и излегувале луѓе. Најпрво виделе дека влегле две особи, а по некое време излегле три.

Физичарот: Тоа е сигурно грешка во мерењето.

Биологот:Мора да се размножиле.

Математичарот:Ако сега влезе точно една особа, куќата ќе биде празна!

п.с. (само за оние кои знаат што се негативни броеви)...
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Нед Јун 27 2010, 20:53

avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Нед Јун 27 2010, 21:01

avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Нед Јун 27 2010, 21:08

avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Магична пирамида - 1

Пишување by alisa on Пон Јун 28 2010, 05:51

1x8+1=9
12x8+2=98
123x8+3=987
1234x8+4=9876
12345x8+5=98765
123456x8+6=987654
1234567x8+7=9876543
12345678x8+8=98765432
123456789x8+9=987654321
avatar
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Магична пирамида - 2

Пишување by alisa on Пон Јун 28 2010, 06:03

1x9+2=11
12x9+3=111
123x9+4=1111
1234x9+5=11111
12345x9+6=111111
123456x9+7=1111111
1234567x9+8=11111111
12345678x9+9=111111111
123456789x9+10=1111111111
avatar
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Магична пирамида - 3

Пишување by alisa on Пон Јун 28 2010, 06:08

9x9+7=88
98x9+6=888
987x9+5=8888
9876x9+4=88888
98765x9+3=888888
987654x9+2=8888888
9876543x9+1=88888888
98765432x9+0=888888888
avatar
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Магична пирамида - 4

Пишување by alisa on Пон Јун 28 2010, 06:12

1x1=1
11x11=121
111x111=12321
1111x1111=1234321
11111x11111=123454321
111111x111111=12345654321
1111111x1111111=1234567654321
11111111x11111111=123456787654321
111111111x111111111=12345678987654321
avatar
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Вто Јун 29 2010, 01:06

bravo Klementina 10
avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by Тото on Сре Јун 30 2010, 17:43

Koga jas pravam matematika rezultatot sekogas e minus seti se
avatar
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Бизнис математика

Пишување by alisa on Саб Jул 03 2010, 12:00

Бизнис математика

• Паметен шеф + паметен работник = профит
• Паметен шеф + глупав работник = производство
• Глупав шеф + паметен работник = унапредување
• Глупав шеф + глупав работник = прекумерна работа
avatar
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by keti on Пет Jул 23 2010, 18:53

avatar
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by trpe on Саб Jул 24 2010, 22:21

avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Математика - баук или интересна наука

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот