УБАВИНИТЕ НА МОЈАТА ЗЕМЈА

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

ОХРИДСКО ЕЗЕРО - Охрид

Пишување by keti on Чет Jул 15 2010, 20:43

1.ОХРИДСКО ЕЗЕРО - „Лихнида кајче веслаше“2.OHRID LACE (1958) - Македоски документарен филм3.ЗАОЃАЊЕ НА СОНЦЕТО НА ОХРИДСКО ЕЗЕРО

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

ОХРИД

Пишување by keti on Саб Jул 24 2010, 14:10

Уживајте во убавините кои ги нуди Охрид и Охридското Езеро...http://www.ohrid.gov.mk/index.asp?NovostiID=32
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: УБАВИНИТЕ НА МОЈАТА ЗЕМЈА

Пишување by keti on Сре Jул 28 2010, 00:31

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: УБАВИНИТЕ НА МОЈАТА ЗЕМЈА

Пишување by Кидман on Пон Aвг 16 2010, 17:05

вчера бев на Солунска Глава
беше едно 20 степени поладно и 100% почисто
ќе ви пратам слики, шом ќе си го најдам усбето
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: УБАВИНИТЕ НА МОЈАТА ЗЕМЈА

Пишување by Кидман on Пон Aвг 16 2010, 17:09

хихихи... каков збор напишав...
ако некој не знае што значи ,,усбето,, нека проба со транслаторот на збунет
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

SOLUNSKA GLAVA

Пишување by keti on Пет Сеп 03 2010, 18:59

СОЛУНСКА ГЛАВА
Солунска Глава е најмаркантниот алпинистички објект сместен во централниот дел на земјата, на планината Јакупица. Солунска Глава всушност преставува највисокиот врв на планината Јакупица со надморска височина 2540 м. Карпите на Солунска Глава се сместени во форма на амфитеатар над изворот на реката Бабуна со широчина од околу 5 км. и височина до 1000м., а познати се под името Нежилови стени (Нежилови карпи).

На карпата се разликуваат два дела : еден помасивен и покомпактен "јужна карпа" и другиот "источна карпа" разигран и разделен со неколку жлеба т.н."глави", прва, втора, трета и четврта глава (гледано од југ кон север). Должината на карпата изнесува од 200 до 1000метри.

Според спелеолозите масивот Јакупица со врвот Солунска Глава е еден од најголемите варовнички масиви во Европа. Во неговата внатрешност се акумулирани огромни резерви на чиста вода за пиење. Од него може да се снабдуваат со квалитетна вода за пиење скопскиот, велешкиот, прилепскиот и регионот на Поречието. Се претпоставува дека тука под Солунска Глава се наоѓа најголемиот пештерски систем и басен со здрава вода за пиење во Македонија.
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

МАКЕДОНСКИ СВЕТИТЕЛИ

Пишување by keti on Нед Окт 03 2010, 18:28

„Во Македонија, во таа света земја, самиот свети апостол Павле со Сила, Тимотеј и Лука го донесе Христовото Слово за спасение на човечкиот род. Мајката Божја, Пресветата Богородица со стапнувањето (присуството) свое, на македонската земја, ја благослови и таа постана света земја, матица на христијанството за Европа...“

http://www.kralemarko.org.mk/default-mk.asp?ItemID=02C5D0FAA5EB544FB4CA04C28873DE9C
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Китино кале- Кичево

Пишување by keti on Пон Ное 29 2010, 16:26

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Уметност од мојата земја

Пишување by the nurse on Чет Дек 09 2010, 21:38

the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

И уште...

Пишување by the nurse on Чет Дек 09 2010, 21:40

the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

ДЕН НА ДРВОТО - МАКЕДОНИЈА

Пишување by keti on Чет Мар 31 2011, 12:24

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: УБАВИНИТЕ НА МОЈАТА ЗЕМЈА

Пишување by keti on Чет Мар 31 2011, 12:27

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: УБАВИНИТЕ НА МОЈАТА ЗЕМЈА

Пишување by the nurse on Пон Апр 04 2011, 23:38

the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: УБАВИНИТЕ НА МОЈАТА ЗЕМЈА

Пишување by the nurse on Пон Апр 04 2011, 23:39

the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: УБАВИНИТЕ НА МОЈАТА ЗЕМЈА

Пишување by the nurse on Пон Апр 04 2011, 23:41

the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: УБАВИНИТЕ НА МОЈАТА ЗЕМЈА

Пишување by keti on Вто Апр 05 2011, 00:48

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: УБАВИНИТЕ НА МОЈАТА ЗЕМЈА

Пишување by keti on Вто Апр 05 2011, 00:54

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: УБАВИНИТЕ НА МОЈАТА ЗЕМЈА

Пишување by the nurse on Сре Апр 27 2011, 21:10


Секој пат штом ѕвездите направат
свод над мојта глава
чекам да ме повикаш
од другиот да те крадам
Доаѓаш облечена во мириси на зумбули
набрани во туѓи градини

Ти си тајна отровна од сите што ја кријам
кога крв ми зоврива и не дава да спијам
се што разум зборува срце не може да чуе
љубовта ме лекува љубовта и ке ме отруе

Ја кријам својата љубов
ко другите што кријат злоба
ноншалантно
- ко да ми е срцето празна соба
А само ти знаеш дека сум твој
крадешкум завртен број
за да не дознае тој

Ти си тајна отровна

Заплеткан во свилена пајажина
од грев и страсти
жив сум само кога на саат или два
ке сме сами
Ги носиш моите бакнежи ко да се бисери
во ѓердан нанижени
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: УБАВИНИТЕ НА МОЈАТА ЗЕМЈА

Пишување by the nurse on Сре Апр 27 2011, 21:11

the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: УБАВИНИТЕ НА МОЈАТА ЗЕМЈА

Пишување by the nurse on Сре Апр 27 2011, 21:12

the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: УБАВИНИТЕ НА МОЈАТА ЗЕМЈА

Пишување by keti on Чет Јун 09 2011, 19:42„...Света моја мајко срце отварам
Секој збор е малку штом ќе прозборам за тебе
Како да ти кажам ТИ БЛАГОДАРАМ...

Прекрасен е мигот, Сонце изгрева
Денот што се раѓа те позлатува
Мириса на пролет се' се радува
Повторно јас верувам во ИДНИНА!
СОНОТ ШТО ГО СОНИВ СЕ ОСТВАРУВА...“
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Виножито во мојот град - 5 август 2011 год.

Пишување by keti on Саб Aвг 06 2011, 00:27Виножитата станаа заштитен знак на мојота земја, со оглед дека за краток период се појавија три до сега кои имав можност да ги фотографирам ... затоа овој пат овие фотографии ги ставив во оваа тема...
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Ливада со цвеќиња

Пишување by keti on Пет Aвг 12 2011, 23:51

keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: УБАВИНИТЕ НА МОЈАТА ЗЕМЈА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот