КОКТЕЛИ

Go down

КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet on Пон Апр 12 2010, 20:16

СЕКС НА ПЛАЖА

Џус од рибизла
Џус од ананас
Водка ( 0,03 л )
Ракија од праска (0,02 )

Во чашата сипи водка и ракија од праска, а од џусовите сипај по пола додека не ја исполниш чашата.

Користи високи и округли чаши.


Последната промена е направена од zbunet на Пон Апр 12 2010, 20:31. Мислењето е променето 1 пати
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet on Пон Апр 12 2010, 20:24

ТЕЧНА ВИЈАГРА

Ликер (0,03 л )
Ред Бул ( 1/3 )

Сипи Ред Бул во кратка чаша, долиј ликер и испиј на екс.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet on Пон Апр 12 2010, 20:30

НАДРАЗНЕТ БИК

Текила ( 0,03 л )
Рум ( 1/3 )

Измешај и испиј на екс.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet on Пон Апр 12 2010, 20:37

МЕШАЈ ДУШО !

Лимунада ( 0,06 л )
Водка ( 0.03 л )

Сипи од Водката и преку неа од Лимунадата.

Пред сервирање добро да се олади.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet on Пон Апр 12 2010, 20:42

КРВАВО ПИВО

Пиво ( 0.33 л )
Џус од домат (0,02 л )

Сипи од џус од домат, а преку него од пивото. Финтата е да се добие црвена боја.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by Кидман on Пон Апр 12 2010, 21:11

бљак
avatar
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet on Вто Апр 13 2010, 19:48

ЦРВЕН ЗМЕЈ

- Сок од три лимуна
- Три лажички столчкан мраз
- Чашка коњак
- Три лажички шеќер

Измешај ги сокот од лимун, коњакот и столчканиот мраз. Додај три лажици шеќер и екстракт од малина колку да се добие убава црвена боја. Пред послужување зачини ги со вишни или со компот од цреши.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet on Вто Апр 13 2010, 19:57

ЦРНА МАГИЈА

- Водка ( 0,045 л )
- Ликер од кафе
- Џус од лимун ( малку да се налие)

Измешај ги сите состојки, наполни ја чашата со мраз и украси ја со кришка од лимун сервирано во мали чаши.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet on Вто Апр 13 2010, 19:59

ЛЕСЕН ЖИВОТ

- Водка ( 0,045 л)
- Бренди ( 0,015 )

Измешај ги и сервирај во мали чаши.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet on Вто Апр 13 2010, 20:03

МОЗОЧЕН УДАР

- Ликер ( 0,06 л )
- Водка ( 0,03 л )
- Џин ( 0,015 л )

Налиј ги состојките преку коцка мраз во чашата и полека замешувај.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet on Вто Апр 13 2010, 20:14

ФРАНЦУСКО ЗАЛАПУЕЊЕ

Состојки:
15 ml Amaretto
15 ml Какао крем
15
ml Ликер од бело чоколадо
Чоколаден сируп


Измешај ги сите состојќи и стави ги во изладено чаша за мартини во која претходно ќе ставиш од чоколадниот сируп.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by trpe on Пет Апр 16 2010, 12:30

zbunet напиша:КРВАВО ПИВО

Пиво ( 0.33 л )
Џус од домат (0,02 л )

Сипи од џус од домат, а преку него од пивото. Финтата е да се добие црвена боја.


Ти ова да си го пиеш!!!
avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet on Пет Апр 16 2010, 18:30

... e ke si pijam
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by trpe on Пет Мај 28 2010, 00:09

Cuba Libre (во превод „Слободна Куба“)
Состојки

50mlбел рум
100mlКока-кола
½зелен лимон

мраз
Подготовка

Cuba Libre се служи во висока чаша без рачка.

 1. Ставете во чашата неколку коцки мраз, а потоа додајте го румот и
  налејте ја Кока-колата.
 2. Пресечете ја половинката зелен лимон на две четвртинки. Едното парче
  исцедете го во чашата, а со другото украсете.
avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Б-52

Пишување by trpe on Сре Јун 30 2010, 19:38

Коктекот Б-52 името го добил по американските авиони бомбардери Б-52.
Состојки:

15мл ликер од кафе
15мл ликер од ирски крем
15мл ликер од портокал

Подготовка:

Коктелот Б-52 се служи во мала чаша како за текила. Трите состојки имаат различна густина и поради тоа можеме да добиеме три слоја.

1. Започнете со ликерот од кафе. Налејте го во чашата.
Наредниот пијалок треба да претставува нов слој и треба да има видлива и јасна граница меѓу двата слоја. Затоа ви е потребна лажица.
2. Поставете ја лажицата до работ на чашата, точно над ликерот од кафе. Внимателно и со тенок млаз налевајте го ликерот од ирски крем врз лажицата. Ако го правите правилно, треба да има два слоја во чашата кои не се мешаат.
3. Последниот слој е ликерот од портокал. Повторете ја истата постапка со лажицата. Бидете внимателни и не се разочарувајте ако слоевите се измешаат.

Варијации:

Б-53 е Б-52 плус водка (четири слоја).
Б-54 е Б-52 плус амарето (четири слоја).
Б-55 е Б-52 плус апсент (четири слоја).
Б-52 во пустина е Б-52 со текила наместо ликер од ирски крем.avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by trpe on Пет Jул 02 2010, 15:24

Шприцер


2/3 од чашата се налева со бело вино „Смедеревка“
1/3 минерална вода (било која , може и најевтината)

Го викаш комшијата и пиете најмалку 2,3 литра вино (за почеток)
avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by trpe on Саб Jул 03 2010, 09:57

Мохито

Бело вино( може смедеревка ), свежо нане , кафен шеќер,зелен лимон, многу мраз

Се сецкаат лимонот и нането , се крши мразот и се става во матарка... се додава некоја лажица од шекерот ... на крај се додава винцето , се меша убаво (да се скрши мразот на најмали можни парченца) и спремно е за пиење ...
Многу добар летен коктел ...


avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by Александра on Сре Jул 07 2010, 12:17

trpe напиша:Мохито

Бело вино( може смедеревка ), свежо нане , кафен шеќер,зелен лимон, многу мраз

Се сецкаат лимонот и нането , се крши мразот и се става во матарка... се додава некоја лажица од шекерот ... на крај се додава винцето , се меша убаво (да се скрши мразот на најмали можни парченца) и спремно е за пиење ...
Многу добар летен коктел ...јас мислев дека мохито се прави со бел рум iznenad

ова можам и дома да си го направам ceka

фала ти трпе guska
avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by trpe on Сре Jул 07 2010, 12:26

Точно дека се прави со бел рум, ама ова е варијација на мохито, најверојатно има и други

avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by the nurse on Сре Jул 07 2010, 20:58

Da,be i jas mislev deka se prai so bel rum.Nema veze,jas na primer sakam Bellini:-Vo casa od sampanj se stava sveza ili od kompot pasirana praska,(gjus ) do pola i se dopolnuva so sampanj.A iskreno jas si go pravam so sok od ananas,poubavo mi e. flower
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet on Чет Jул 08 2010, 13:46

Ирско кафе

- 70 мл. топло кафе
- 40 мл. ирско виски
- 1 лажичка кафеав шеќер

Откако ќе се измеша 1 лажица шлаг на врвот

Ова кафе е многу посилно од нашето и умерено треба да се конзумира.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by zbunet on Чет Jул 08 2010, 13:50

Розова дама

- 50 мл. џин
- 25 мл. сируп од портокали и мед
- 1 лажичка лимун
- 1 лажичка кајмак
- 1 белка од јајце

Да се измеша во шејкер и потоа во висока чаша со коцки мраз
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Ледено кафе

Пишување by trpe on Пет Окт 15 2010, 15:50

Потребно е: • 30 грама Шлаг
 • 50 грама Сладолед од чоколада
 • 50 грама Сладолед од ванила
 • 150 милилитри Млеко
 • 2 Кафе филџан/и
 • 5 грама Ванилин шекер
Подготовка:

Со миксер се матат кафето, млекото, сладоледот и ванилиниот шеќер.

Се истура во високи чаши со коцки лед и веднаш се послужува.


avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by the nurse on Пет Окт 15 2010, 16:03

Ммм,многу добро кафе.Го пиеме брзо,а потоа мразот... hehe
avatar
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Греено вино

Пишување by alisa on Пон Ное 01 2010, 12:36

Најчесто се приготвува од црвено вино кое е зачинето со стапчиња цимет, каранфилчиња, ванила, портокал и/или лимон, а за уште подобар вкус се додава и шеќер или мед. Секогаш се служи топло.
Постојат многу различни рецепти и методи за приготвување на греено вино. Некои луѓе прво го загреваат виното, па потоа ги додаваат зачините. Други, прво го ставаат шеќерот и зачините во мала количина вода и откако ќе повријат заедно неколку минути, го додаваат виното. Трети пак ги ставаат сите зачини во газа, заедно со шеќерот ги додаваат во виното, го загреваат виното неколку минути, а пред сервирање ја вадат газата од виното.
Рецептов можете да го прилагодите според вашиот вкус.

Состојки:


1 шише црвено вино (пример: 750мл Цабернет Саувигнон)
1 портокал
2 стапчиња цимет
5 каранфилчиња
1 дафинов лист (искинат на парчиња)
½ морско оревче (изрендано)
1/3 чаша шеќер
¼ чаша бренди или ликер од портокал (по желба)


Подготовка: 1. Од кората на портокалот исечете 1-2 тенки ленти. Портокалотпресечете го на половина и врз едната половина наредете гикаранфилчињата (прободете ја кората со нив).
 2. Налејте го виното во тенџере и ставете го на тивок оган.
 3. Внатре ставете ја половинката од портокалот со каранфилчињата,лентите од кората, стапчињата цимет, изренданото морско оревче идафиновиот лист искинат на парчиња. Можете да исцедите и малку сок одпреостаната половина од портокалот.
 4. Кога виното ќе се затопли, додајте го шеќерот и мешајте за да се стопи.
 5. Не дозволувајте виното за започне да врие! Ако се појави бела пареа, намалете ја температурата и продолжете да мешате.
 6. Виното може да се грее 10-15 минути, но некои го оставаат на тивокоган подолго време (30-45 минути). Најдобро е да вкусувате по малку вотекот на готвењето. Така ќе го тргнете од оган тогаш кога ќе ви изгледадека е доволно зачинето, а во исто време ќе можете и да додадете некојасостојка плус ако сметате дека не е доволно ароматизирано. Исто така,ќе можете да ставите повеќе шеќер ако сакате виното да е послатко.
 7. Ако користите бренди или ликер од портокал, додајте ги веднаш откако ќе го тргнете виното од оган.
 8. На крајот исцедете го виното и готово е за служење.
Послужете го топло во чаши за вино или шолји кои претходно сте гипрелиле со топла вода. Украсете со портокал исечен на полумесечинки.Често во чашата се додава и стапче цимет за посилна арома.
Совети


 • Не користете скапо вино. Како и во сангријата, така и во овој случај можете да употребите поевтино вино. Зачините ќе му дадат многу пријатна арома и вкус.
 • Не дозволувајте виното да врие, затоа што алкохолот ќе започне да испарува, а зачините може да придобијат горчлив вкус.
 • Доколку сакате посилен пијалок, додајте повеќе бренди или ликер од портокал.
 • Шеќерот може да биде кафеав или за полесно да се стопи може даупотребите шеќер во прав. За посилна арома, наместо шеќер ставете мед.
 • По желба можете да додадете ѓумбир, лимон, кора од лимон, ванила или анасон (анис).
Експериментирајте и создајте свој рецепт за да се топлите и да уживате во студените денови што нè очекуваат.
avatar
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Re: КОКТЕЛИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот