ЧОКОЛАДА

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

ЧОКОЛАДА

Пишување by Кидман on Саб Мар 13 2010, 19:57

Порано им била достапна само на побогатите слоеви
Денес е симбол на внимание

Кога одиме на гости на децата им купуваме Киндер чоколади (кои најчесто ги јадат татковците и мајките кога ќе заспијат децата)
Едно време (пред да се појават еврата) ред беше на докторот да му однесеш пијалок и бомбониера
Ако те поканил саканиот на романтична вечера, не заборавај да му купиш цвеќе и мало ама скапо Краш бомбониерче, кое ќе му предизвика лачење на толку посакуваниот хормон на среќата серотонин (и после така среќен, може ќе ти даде )
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by zbunet on Саб Мар 13 2010, 23:53

Ja ne sum po blagoto, ama odma davam
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by Тото on Нед Мар 14 2010, 00:23

Само за Кидман

Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by Кидман on Нед Мар 14 2010, 10:58

Важи Тото, ај ќе го поделиме другарски!!!
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by Тото on Нед Мар 14 2010, 12:34

Срце си ти.

ОК, ти мене малку од твоето,
јас тебе малку од моето.

Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by trpe on Нед Мар 14 2010, 18:25

Обожавам чоколадо, дури и она растопено, цело би го излижал без да престанам, се додека има чоколадо

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by alisa on Чет Мар 25 2010, 19:28

Постојано ме караат дека јадам многу чоколади, но навистина сум била во право . Еве што прочитав:

„Иако порано се сметаше дека чоколадата не е препорачлива, денес е супер храна бидејќи има состојки кои влијаат позитивно на човековото здравје. Чоколадото се повеќе се користи како намирница бидејќи има антиоксиданси и теобромин кој влијае на нервниот систем. Последното истражување покажало дека влијае на кашлицата и подобрување на расположението.

Антиоксидансите ја штитат кожата од УВ - зраците, а добри се и за кардиоваскуларниот систем. Некои доктори дури ја препорачуваат црната чоколада поради одредени состојки.

Покрај тоа, пациентите кои јадат чоколадо пред операција се помалку нервозни, свесни се и подобро соработуваат со лекарите. Затоа, слободно уживајте во слаткото задоволство, но вашиот избор нека биде здрава црна чоколада.“
alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by Кидман on Нед Апр 04 2010, 16:07

децата обожаваат кога за појадок им правам мали мекици.
Ги преливаме со Нестле чоколаден прелив, џврч...џврч...и на крај колективно ги излижуваме тањирите, па не знаеш кој е поисшлакан
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by trpe on Пет Окт 15 2010, 13:56

Најновото британско истражување покажало дека 9 од 10 анкетирани сакаат чоколадо. Десеттиот лаже.
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by Кидман on Пет Окт 15 2010, 14:03

Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Чоколадна фонтана

Пишување by trpe on Чет Окт 21 2010, 12:40

Се наоѓа во Лас Вегас
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by Кидман on Чет Окт 21 2010, 14:36

oooooooooooooo..........
oooooooooooooooooooo..............
oooooooooooooooooooooooooooo..................
zaminuvam vo Vegas
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by trpe on Чет Окт 21 2010, 15:02

Чекај меееееееееее!!!
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Чоколадото го поништува штетниот ефект од пушењето

Пишување by trpe on Пет Ное 05 2010, 15:07

Се работи за црното чоколадо,со 70 проценти какао.Неколку коцки од црното чоколадо го подобруваат протокот на крвта низ артериите.

На швајцарскиот University Hospital научниците ги споредиле ефектите кое на здравјето ги имаат чоколадите и ја следеле крвната слика на 20 пушачи.

По прегледите се покажало дека кај оние што јаделе црно чоколадо значително бил подобрен протокот на крвта низ артериите,а кај оние што јаделе обично млечно чоколадо состојбата во артериите не се променила.Црното чоколадо има многу антиоксиданси,како црното вино,зелениот чај и шумското овошје.
trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by Александра on Пет Ное 05 2010, 15:22

Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by trpe on Пет Ное 05 2010, 15:58

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by zbunet on Саб Ное 20 2010, 00:27

zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by the nurse on Нед Ное 28 2010, 00:42


Еј ,немој некој пак да каже:- Кое бебе? smesko
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by Тото on Нед Ное 28 2010, 12:40

Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by na oko on Вто Ное 30 2010, 13:29

cokolada-mnogu jako meze

na oko


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by the nurse on Чет Дек 30 2010, 15:38

the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by ?????? on Пон Јан 03 2011, 20:34

Чоколадото опфаќа голем број на сурови и процесирани хранливи производи што имаат потекло од семето на тропското какао дрво. Тоа е честа состојка на многу видови на слаткарски производи како што се чоколадните плочки (најпознати едноставно како чоколадо),
малите чоколатца, сладолед, колачи, торти, пити, чоколаден мус (крем) и
други десетри. Тоа е една од најпопуларните (или најпрепознатливите)
вкусови во светот.

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by the nurse on Нед Мар 13 2011, 12:29

Чоколадата е поздрава од овошје,велат научниците.Темната чоколада содржи антиоксиданси и полифеноли кои го штитат организмот од на пр.карцином и срцеви болести.Во споредба со овошните сокови, традиционалното какао или топлата чоколада содржат значително повеќе антиоксиданси,кои ги штитат клетките од оштетување.На пушачите обично им за се препорачува ,,Ц,,витамин за крвните садови,но и темна чоколада.
Какаото треба да се смета за ,,супер овошје,,а неговите деривати ,,супер храна,,.Добра вест за сите љубители,но секое загревање(повторно изложување на високи температури) уништува дел од здравите состојки.

Природен лек против анемија,шоља какао дневно надоместува дневна потреба од железо.
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by the nurse on Саб Јун 11 2011, 18:50

the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by keti on Вто Јун 14 2011, 08:50

Слатка како чоколада... kez guska backa
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧОКОЛАДА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот