Среќни празници

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Re: Среќни празници

Пишување by zbunet on Пет Апр 22 2011, 11:02

ognomet vinozito
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by Александра on Саб Апр 23 2011, 22:21

Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by alisa on Нед Апр 24 2011, 00:01

alisa
alisa


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by the nurse on Нед Апр 24 2011, 01:20

Вистина воскресе!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by trpe on Нед Апр 24 2011, 18:17

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by zbunet on Нед Апр 24 2011, 19:26

vinozito ognomet
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Нека ни’ е честит празникот 1 - ви мај

Пишување by zbunet on Саб Апр 30 2011, 11:23

1 и 2 мај 1886 во Чикаго работничката класа на чело со синдикатот барале 8 часовно работно време и се смета за меѓународен празник на работничкото движење. Немирите и тепачките избиле 3 и 4 - ти мај кога газда говедо какви ги имаме и кај нас ја активирал полицијата, а тие нормално давај газови мавале и пукале по работниците каде имало и жртви т.е. 4 синдикалци се убиени и уште многу повредени. Работниците возвратиле, но на крајот пак го јаделе стапот. Четворица синдикалисти се обесени без докази дека употребиле бомба против полицијата каде се убиени 7 полицајци и 67 повредени.
Крвопролевање за да се обезбеди профитот на говедо со моќ и пари кој би му се намалил со намалување на работното време, а како нема наситка го сметал за катастрофа ако дозволи такво нешто.
Обесените синдикалци биле испратени од 250 000 Чикаговци демек им било жал и срам кои ионака си стоеле од страна затоа што во конфликтот учествувале само 3 000.
Сега тој празник го славиме во природа со скара, пијанчење, многу шеги и вицови. Газдите се во егзотични места со малолетни.
Навистина свеста ни’ е многу покачена од тоа време. smesko
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by Тото on Саб Апр 30 2011, 11:59

zbunet напиша:1 и 2 мај 1886 во Чикаго работничката класа на чело со синдикатот барале 8 часовно работно време и се смета за меѓународен празник на работничкото движење. Немирите и тепачките избиле 3 и 4 - ти мај кога газда говедо какви ги имаме и кај нас ја активирал полицијата, а тие нормално давај газови мавале и пукале по работниците каде имало и жртви т.е. 4 синдикалци се убиени и уште многу повредени. Работниците возвратиле, но на крајот пак го јаделе стапот. Четворица синдикалисти се обесени без докази дека употребиле бомба против полицијата каде се убиени 7 полицајци и 67 повредени.
Крвопролевање за да се обезбеди профитот на говедо со моќ и пари кој би му се намалил со намалување на работното време, а како нема наситка го сметал за катастрофа ако дозволи такво нешто.
Обесените синдикалци биле испратени од 250 000 Чикаговци демек им било жал и срам кои ионака си стоеле од страна затоа што во конфликтот учествувале само 3 000.

Треба да пишуваш учебници по историја misli

zbunet напиша:Сега тој празник го славиме во природа со скара, пијанчење, многу шеги и вицови. Газдите се во егзотични места со малолетни.
Навистина свеста ни’ е многу покачена од тоа време. smesko

И јас ќе одам во егзотично место Дојран со малолетни. Кога барам покачување од мојот газда и финансиер господин Тато, тој вели дека свеста треба да ми се покачи ceka
Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by zbunet on Саб Апр 30 2011, 12:01

kez E taka ide toa
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by Александра on Саб Апр 30 2011, 12:07

среќни празници првомајски и ... не заборавајте да си го соберете ѓубрето пред да си одите дома
(ете онаа облечената во позадина си ја знае работата )

Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by zbunet on Саб Апр 30 2011, 12:29

Zar i vaka moze? iznenad Ja pa ne sum znael zbunet
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by the nurse on Саб Апр 30 2011, 21:06

Честит празник на неработниците kez
И поздрав до оние што работат на овој ден!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by zbunet on Нед Мај 01 2011, 13:31

Кој не го заслужува овој празник на нос да му излезе, отров да му стане, последно да му биде smesko
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by the nurse on Нед Мај 01 2011, 14:35

Колку повеќе се јаде и пие ...толку повеќе работа за нас lut
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

СРЕЌЕН ПРАЗНИК ИЛИНДЕН

Пишување by keti on Вто Aвг 02 2011, 14:47

"Сто и осум години од Илинденското востание

Скопје, 2 август 2011 (МИА) - Двата историски Илиндена - 108 години од Илинденското востание и 67 години од Првото заседание на АСНОМ денеска ќе бидат одбележани со народни собири на Мечкин Камен во Крушево и во Меморијалниот комплекс АСНОМ во кумановското село Пелинце.

На централното чествување во Крушево ќе присуствува претседателот на Собранието Трајко Вељаноски. Делегацијата ќе положи цвеќе на гробот на Никола Карев, на местото Слива и на споменикот на бранителите на Крушевската Република на Мечкин Камен, каде што ќе се одржува голем народен собир.

На народниот собир во кумановско Пелинце кај Меморијалниот центар АСНОМ ќе се обрати премиерот Никола Груевски. Годинава нема да биде испратена делегација на автентичното место на АСНОМ - манастирот Св. Прохор Пчињски, кој е под јуриздикција на Српската православна црква.

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе положи цвеќе пред споменикот на Методија Андонов Ченто, претседател на Президиумот на АСНОМ, во центарот на Скопје.

Во битолското село Трново ќе се одржува традиционалната 40. Светска македонска средба, во организација на Матицата на иселениците и Светскиот македонски конгрес.

Во Крушево денеска ќе стигнат и коњаниците кои традиционалниот Илинденски марш и оваа година го почнаа од скопско Горно Лисиче на 27 јули.

Почетокот на Илинденското востание го објавиле камбаните во Крушево на полноќ спроти Илинден 1903 година. Околу 800 востаници го ослободиле градот, а по два дена Никола Карев ја прогласил Крушевската Република и станал нејзин претседател... Слободната Република траела десет дена.

Под команда на Бахтијар-паша, 18-илјадна османлиска војска тргнала во акција за враќање на власта во Крушево. Последните истрели на Мечкин Камен и загинувањето на војводата Питу Гули, го означиле и крајот на Крушевската Република.

Четириесет и една година по Илинденското востание, во манастирот Св. Прохор Пчињски кај Куманово 115 делегати го одржале Првото заседание на АСНОМ (Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија), на кое е потврдена општествено-правната положба на Македонија како рамноправна федерална држава во рамките на ДФ Југославија. Заседанието го отворил Панко Брашнаров, најстариот делегат и сведок на двата Илиндена. Избран бил Президиум на АСНОМ, под претседателство на Методија Андонов Ченто.

Заседанието усвоило неколку документи со државотворно значење, меѓу кои и Решението за воведување на македонскиот јазик за службен јазик во македонската држава и Декларацијата за основните права на човекот и граѓанинот на демократска Македонија."

http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/701307/index.html

НЕКА НИ Е ЧЕСТИТ ПРАЗНИКОТ ИЛИНДЕН И МНОГУ ГОДИНИ ДА ГО СЛАВИМЕ И ЧЕСТИТ ИМЕНДЕН НА СИТЕ КОИ ГО СЛАВАТ...
backa
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by the nurse on Вто Aвг 02 2011, 19:38

Честит празник!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by zbunet on Вто Aвг 02 2011, 20:41

guska guska guska
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

ПРЕОБРАЖЕНИЕ НА ГОСПОД ИСУС ХРИСТУС

Пишување by keti on Пет Aвг 19 2011, 11:49

Да е вечен денешниот празник СВЕТО ПРЕОБРАЖЕНИЕ НА ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС...
keti
keti


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by zbunet on Пет Aвг 19 2011, 12:05

guska guska guska
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by zbunet on Нед Дек 18 2011, 11:10

Dedo Mraze, znam deka ne bev najumen, deka vregav glupi luge i politicari, ama pa si gi cuvav prijatelite od fb ko da se moi. Ne sum manijacel na niedna, iako mi doslo da i' pisuvam bezobrazno, ama oti sum cvikator toa ne go napraviv, znaci od prilika bev umen. Znam deka ne zasluzuvam za podarok, no bar da ne mi se poseres vo odzak oti lanskata godina edvaj go otpusiv kez
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by Александра on Саб Дек 31 2011, 17:19

2012 да биде неразумно дарежлива кон вас, а вие да бидете безобразно нескромни

Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by zbunet on Саб Дек 31 2011, 18:56

guska guska sampanj
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by trpe on Нед Јан 01 2012, 03:48trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by the nurse on Нед Јан 01 2012, 21:59

the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by Тото on Пон Дек 31 2012, 09:48

Zbunet i Keti,
Srekjna Nova 2013 pijalok pijalok
Тото
Тото


Вратете се на почетокот Go down

Re: Среќни празници

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот