Културни манири

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Културни манири

Пишување by fragola on Саб Ное 28 2009, 17:33

До кога ке не учат како треба да се седи,како да се обратиш некому, да бидеш учтив ....бла бла бла...да бидеш извештачен со еден збор. Да,треба да има некои граници на културно однесување...ама мислам дека се претерува и се создаваат лажни наметнати насмевки и принудена љубезност кон секого.
fragola
fragola


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by zbunet on Нед Ное 29 2009, 22:12

Покажување заби кај животните значи закана и служат за напад како и канџите.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by trpe on Сре Дек 02 2009, 10:28

Е па да, ако се понашам, т.е. однесувам малку послободно на работа, ми
викаат: Кај се наоѓаш ти бе, не си у кафана! И така одам јас у кафана,
кога оно таму, доаѓа келнерот и ми вика: Кај се наоѓаш ти бе, не си
дома! Кога сум дома, ми викаат: Така можеш само на улица. А кога оно,
надвор сите се вртат по мене и ме гледаат чудно, па за малку што не
викнаа жолто комбе, да ме носат на посматрање кај некои чичковци со
бели мантили


И ЗАТОА ЕДЕН ГОЛЕМ ПОЗДРАВ ДО СИТЕ СО ПЕСНАТА...

trpe
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by zbunet on Сре Дек 02 2009, 13:18

Vo kulturata lesno se sokriva lagata
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by Александра on Нед Дек 13 2009, 00:58

ставаш наместо или и демек културно си отпоздравил
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by zbunet on Пон Дек 14 2009, 16:04

Единствено кои видеа корист бар во минатото беа тие кои продаваа на улица карти за во кино “ Култура “ кога имаше премиера на некој рекламиран филм.
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by Александра on Чет Дек 24 2009, 00:33помагало за културно потсетување
ако партнерот подзаборавил на културните манири
Александра
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by fragola on Нед Дек 27 2009, 19:49

Kulturata e maska pred javnosta.Kako nekoi dami,sekogas so kulturni maniri...samo pred da se nasminkaat i izlezat od doma gjubreto go dzitkaat od prozor.
fragola
fragola


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by zbunet on Нед Дек 27 2009, 19:53

i binda nekoja po lice na nekoj naiven minuvac pod prozor
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by fragola on Саб Јан 02 2010, 20:21

posle nekolku viski prvo ovoj zbor se zaborava...
fragola
fragola


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by zbunet on Чет Јан 07 2010, 11:30

Кога некој се обраќа со “вие“ , ми се чини како да му ја онади цела фамилија по список
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by Кидман on Вто Јан 12 2010, 21:41

Културно е кога многу ти се пуши, да не палиш по две цигари наеднаш
Кидман
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by zbunet on Чет Мај 06 2010, 12:47

Културата потекнува од некој култ кој се створил меѓу неписмени и прости и рекле - ура ! И тргнале на јуриш со хартии во рацете. На хартија им пцуеле мајка и сестра и гласно се смееле гледајќи кон неписмените, а овие се чуделе што се смејат заради нешто нажврљано на хартија. „ Овие праат заебанција на наша сметка “, си рекле и фатиле да учат да читаат.
Кога прочитале, досегашните неписмени кои досега биле исмејувани и пцуени тргнале да ги тепаат овие од култот, арно ама некои од култот биле и меѓу власта и забраниле тепање.
И така полуписмени виделе - не виделе, морале да научат и да пишуваат за да им вратат. И послемто и овие направиле едно „ Ура ! “ и ги вреѓале на овие од култот и им пцуеле мајка и сестра на хартија.
Со текот на времето им здосадило и како од пишанки никој труден не останал, во спомен на тие дни им дале име култура - што значи никој труден не останал и сите овци на број.
И така настанала културата
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by the nurse on Пет Мај 14 2010, 20:43

Kulturni sme koga direktorot vika po nas,a nie kulturno si cutime.On neka e nekulturen.Ne sobra da ne iskara koj se javil doma kaj zena mu,a nie site kulturni se iznacudivme deka ne sme imale pojma i kako na taka fin coek mu vadat aferi!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by zbunet on Нед Мај 16 2010, 14:07

Ova e za temaта Кога мрда газот , дали и зошто му мрда газот
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by the nurse on Нед Мај 16 2010, 20:28

Ma neka mrda kolku saka ama ne so mene, ne sum DEDOFIL!!1
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by zbunet on Пон Мај 17 2010, 02:02

А како ќе знае ако не праша ?
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by the nurse on Пон Мај 17 2010, 09:33

Ama ednas se prasuva i ako ti recat ne,dosta e!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by zbunet on Пон Мај 17 2010, 11:47

"Ne" ne znaci sekogas "ne", postojat i takvi koi sakaat da bidat ubeduvani, a razlikata cesto e tesko da se zabelezi pomegu takvite i netakvite . Postoi masko demagosko veruvanje od pamtivek deka najgolemite zenkari niti se najubavi, niti se najpametni, tuku najuporni
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by the nurse on Пон Мај 17 2010, 22:43

Ве оставам во вашата заблуда.
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by zbunet on Вто Мај 18 2010, 01:34

Може да се напише подебела книга за нашите верувања
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by the nurse on Вто Мај 18 2010, 11:20

Ние сме ја напишале таа книга,вие само учите од неа.
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by zbunet on Вто Мај 18 2010, 21:16

Значи дезинфоримативна е, кој знае какви сте вие жените у ствари навистински
zbunet
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by the nurse on Вто Мај 18 2010, 21:34

Да ти кажам право тоа ни ние не знаеме!
the nurse
the nurse


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by fragola on Вто Мај 18 2010, 21:38

- Treba da se napravi toa..... i ova....za eden cas najdocna....
-Da vo red (istovremeno ovoj izraz ne e vidliv za drugite- )
-Cekaj...odnesi go ova...vednas...ke ti ispratam email,imam nekoja zadaca.....Dali go napravi ona sto ti rekov?
-Da...da... ( i ova e nezabelezitelno )
-Treba da se odnese toa...
-Sekako
( )
fragola
fragola


Вратете се на почетокот Go down

Re: Културни манири

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот