ПОЛИГАМИЈА

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

ПОЛИГАМИЈА

Пишување by ?????? on Сре Окт 07 2009, 19:40

што е тоа

и што мислите за...
овај де...


MySpace Graphics

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by zbunet on Сре Окт 07 2009, 21:00

Muslimanstvoto ne e poligamija, baraj drug izraz, nekoj poprimitiven.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by ?????? on Сре Окт 07 2009, 22:35

полигамија е имање брак со повеќе особи истовремено
а во исламот тоа е дозволено
како не е полигамија???????????????

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by zbunet on Сре Окт 07 2009, 22:52

Majmunite na " Animal Planet" taka pravat. Eden mazjak ima poveke zenki i celo vreme gi brka ostanatite majmuni koi kruzat okolu. I na najmala nevnimatelnost najbliskiot mazjak se kacuva na prvata zenka i prc, prc, prc i se trudi da zavrsi rabota dodeka go zabelezi alfa mazjakot i go zbrka. Dodeka go brka, drug mazjak od drugata strana se kacuva na druga zenka i taka alfa majmunot samo trca naokolu ko blesav i gi brka. Majmunkite ramnodusno si go primaat natrapnikot i ne se branat ni najmalku i mu se kezat u faca na Alfa mazjakot dodeka dotrcuva da gi razdvoi. Zenkata iskazuva prkos na toj nacin poradi prisilata koja i e nametnata.
Frojd tvrdi deka lugeto se poligamni sustestva i zaradi toa ima neverstva. Vo neverstvata nema prisila, tuku vo brakot koj mora da se odrzi zaradi nerealni fikcii.
Znaci poligamijata ne priznava brak i vo nea nema prisila.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by ?????? on Сре Окт 07 2009, 22:59

А БРЕ ШТО ЗБОРУВАШ?????
полигамијата БАШ се ЗАКОНСКИ склучени повеќе бракови
исламот тоа го дозволува и не само исламот.

п.с а што имаш ти против мајмуните?

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by zbunet on Сре Окт 07 2009, 23:24

Прашање е дали исламците тоа воопшто го нарекуваат полигамија или имаат свој израз.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by ?????? on Сре Окт 07 2009, 23:44

e stvarno ne mi e jasno kako se trpat poveke zeni pod ist pokriv sto delat ist maz!?!duri nesfatlivo mi e...
abe da znaes samo deka nekoja mu bila bivsa i vrska nema poveke so nego ke ti bide bez vrska i namomenti ke imas napadi na ljubomora, a ne pak vaka....
ali toa e samo moe mislenje....

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by zbunet on Сре Окт 07 2009, 23:54

Сигурно има уште нешто што не знаеме и што им овозможува пријатен живот
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by ?????? on Сре Окт 07 2009, 23:56

и мое!!!!! море ни муабет ми треба ни помош, се си можам јас сама

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by ?????? on Чет Окт 08 2009, 00:33

jas mislam najteskoto vo poligamijata e koga treba nokta da si go çekas redot.........zamisli da si posledna

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by zbunet on Саб Окт 10 2009, 15:29

Ако иде по азбучен ред и ако те заебал кумот
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by Александра on Саб Окт 10 2009, 22:32

Delicia напиша:jas mislam najteskoto vo poligamijata e koga treba nokta da si go çekas redot.........zamisli da si posledna

ако ја почнал вечерта кај друга, слободно легни си. :хаха:
секоја си има ден во неделата, а ако се повеќе, ќе те почести на пр. секоја втора и четврта среда во месецот и крсти се да не ти се помести менструалниот циклус :намигнува: . во меѓувреме имаш време и глава да те боли, и да не ти е до “онаа работа“, и на пластична операција да одиш (лифтинг, липосукција... )

а кога ќе ти дојде конечно, и да е најдртавиот, ќе ти се види лепотан :споменик:
avatar
Александра


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by zbunet on Нед Окт 11 2009, 02:08

...или кога ќе ти дојде редот да се разболи
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by trpe on Саб Окт 17 2009, 22:56

Многуженство или полигамија (старогрчки: πoλυ,γαμoσ - повеќе бракови) е брачна врска од еден маж со повеќе жени или обратно. Постојат
три специфични видови на полигамија: полиандрија (кога жена има повеќе од еден сопруг) и полигинија (кога маж има повеќе од една сопруга), и групен брак (некоја комбинација на полиандрија и полигинија). Спротивноста на
полигамија е моногамија.

Полигинија е најчестиот вид на
полигамија. Во традиционалната смисла и денес се применува во многу афрички
култури, вклучувајќи Јужна Африка, и
поголемиот дел на јужна и средишна Африка.

Братска полиандрија традиционално
се применувала меѓу номадските тибетански племиња, како и во Непал, и делови на Кина. Оваа врста на полиандрија значи дека два
или повеќе браќа делат една жена, и имаат еднаков сексуален пристап кон неа.


Не би сакал да чекам во ред ни за леб, па камоли за нешто друго!!!
avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by ?????? on Вто Окт 27 2009, 22:52

јас сум слушнала дека во полигинија било дозволено да се тура по некоја капка отровче за глувчиња во кафето на другите сопруги.
(отровче за глувчиња- колку тоа нежно звучи)

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by zbunet on Вто Окт 27 2009, 23:51

Mislam deka objasnuvanjeto na Trpe go nadgradi i moeto znaenje taka da sega ke mudruem i ja u nekoj situacija i ke vikaat " Vidi kolku e pametno momcevo"...mislam deka toa deka zena moze da ima poveke mazi mudro ke go premolcam
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by trpe on Пон Ное 23 2009, 22:04

Моногамист е воздржан полигамист
avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Трипл плеј пакет

Пишување by zbunet on Нед Дек 27 2009, 14:44

Замисли законски воведат заради интерес на природата и општеството секој жена да мора да има 3 - 5 мажи или ќе ја стрелаат. За што ќе се одлучиш ?
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by Кидман on Нед Дек 27 2009, 14:54

ами сеа.... живот мила...
avatar
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by Кидман on Нед Дек 27 2009, 14:55

а замисли пак, се донесе закон,
секој маж да мора да има 5 жени, или ќе го стрелаат

што ќе одлучиш???
avatar
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by zbunet on Нед Дек 27 2009, 14:57

И кога ќе им раскажувам на внуците и они ќе ме прашаат :
- А ти дедо, за што се одлучи ?
- Па... ме стрелаа...
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by Кидман on Нед Дек 27 2009, 14:59

е да
avatar
Кидман


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by zbunet on Нед Дек 27 2009, 15:04

Но кога би се одлучил за 3 - 5 жени така би спознал која е вистинската за мене, а невистинските ќе станат љубоморни и скришум ќе ја стрелаат.
avatar
zbunet


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by trpe on Вто Јан 12 2010, 23:29

Зошто јас не сум го видел ова досега

Епа закон си е закон и мора да се почитува, ако мора со пет, ќе се жртвуваме ако треба, само да има ред во државата,оти кај не се почитува законот владее бездредие

avatar
trpe


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by ?????? on Саб Јан 23 2010, 09:19

...и затоа владее безредие,никој не почитува закони.

??????
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЛИГАМИЈА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот